Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Szwajcaria: Wszystko co musisz wiedzieć o bezrobociu

Nagle pracodawca informuje o zakończeniu stosunku pracy. Co robić w takiej sytuacji? O czym należy pamiętać?

Termin wypowiedzenia

Przy zwolnieniu pracodawca musi przestrzegać konkretnych zasad. Przede wszystkim musi przestrzegać terminów wypowiedzenia. Jeśli ten nie został ustalony pisemnie w umowie o pracę, prawo zobowiązaniowe określa termin wypowiedzenia w czasie okresu próbnego na 7 dni, w pierwszym roku pracy na 1 miesiąc, od 2 do 9 roku pracy na 2 miesiące, a od 10 roku pracy na 3 miesiące. W niektórych przypadkach obowiązuje też ochrona przed wypowiedzeniem, która dotyczy służby wojskowej, służby zastępczej i okresu ochronnego podczas chorób, wypadków oraz ciąży. W takich sytuacjach zatrudnieni nie mogą stracić pracy. Jeśli pracownik zwolni się jednak sam bez nowej posady na widoku lub zostanie zwolniony z własnej winy, może przez jakiś czas nie mieć prawa do odszkodowania z tytułu bezrobocia.

Świadectwo pracy i dokumenty aplikacyjne

Przy kończącym się stosunku pracy warto poprosić pracodawcę o świadectwo pracy lub przynajmniej o zaświadczenie o zatrudnieniu w przedsiębiorstwie. Były szef jest zobowiązany do wystawienia świadectwa pracy zgodnego z prawdą. Dokument ten z pewnością może pomóc przy zatrudnieniu w kolejnym przedsiębiorstwie. Warto też zaktualizować swoje dokumenty aplikacyjne, które mogą być już przestarzałe. Należy zastanowić się też nad przyszłym zatrudnieniem. Szukanie pracy należy rozpocząć od razu po otrzymaniu zawiadomienia o zwolnieniu. Wszystkie dokumenty z tym związane trzeba zachować i przedstawić później urzędnikowi w RAV’ie. Kto nie szuka bowiem nowej pracy w trakcie terminu wypowiedzenia, nie otrzyma przez jakiś czas odszkodowania z tytułu bezrobocia.

Pierwsza wizyta w RAV

O bezrobociu należy poinformować urzędy osobiście. W zależności od kantonu należy to zrobić w urzędzie gminy lub bezpośrednio w Regionalnym Centrum Pośrednictwa Pracy (RAV). Warto pamiętać, że należy się zameldować odpowiednio wcześnie, najpóźniej w pierwszy dzień, za który wnioskuje się o świadczenia z tytułu ubezpieczenia na wypadek bezrobocia. Składający wniosek może wtedy też wybrać Kasę Bezrobotnych. Należy zabrać ze sobą też kartę ubezpieczenia zdrowotnego lub zaświadczenie o ubezpieczeniu emerytalnym, dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport, w przypadku cudzoziemców pozwolenie na pobyt lub legitymację cudzoziemca, a w przypadku bezpośredniego kontaktu w RAV’ie zaświadczenie o miejscu zamieszkania lub pisemne pokwitowanie z gminy.

Wybór ALK i świadczenie dla bezrobotnych

W RAV’ie w zależności od kantonu bezrobotny będzie musiał udać się na dzień informacyjny lub prosto na rozmowę doradczą i kontrolną. Już w trakcie trwania terminu wypowiedzenia RAV chętnie pomaga w znalezieniu nowego zatrudnienia, tak by ograniczyć czas bezrobocia do minimum. Pracujący w urzędzie doradcy nawiązali w przeciągu lat wiele znajomości z przedsiębiorcami w regionie, przez co bardzo często wiedzą o wolnych posadach bardzo szybko. W urzędzie gminy bezrobotny otrzyma listę publicznych i prywatnych kas bezrobotnych (ALK) w kantonie. Musi wybrać jedną, z którą będzie związany przez cały okres ubezpieczenia. ALK informuje o uprawnieniach do roszczeń bezrobotnego i wypłaca świadczenia. By otrzymać odszkodowanie z tytułu bezrobocia, należy złożyć w ALK wniosek o odszkodowanie z tytułu bezrobocia, kopię dokumentów zgłoszeniowych w RAV’ie oraz zaświadczenie o zatrudnieniu przez ostatnie dwa lata. Oczywiście im szybciej złożone dokumenty, tym szybciej wypłacone zostanie świadczenie.

Odszkodowanie z tytułu bezrobocia ma zapewnić osobom ubezpieczonym godziwe zastępstwo za brak wynagrodzenia. Osoby, które zatrudnione są w przedsiębiorstwach, niepracujące na własny rachunek są zasadniczo ubezpieczone na wypadek bezrobocia. Pracodawca odciąga składkę od wynagrodzenia i płaci ją bezpośrednio odpowiednim urzędom. Istnieją także wyjątki dotyczące osób niepłacących składek, które też są ubezpieczone. Prawo nie zmusza zaś osób z własną działalnością gospodarczą do płacenia składek. Zasadniczo ochrona ubezpieczeniowa związana jest z niesamodzielną działalnością zarobkową. Rozpoczyna się najszybciej po zakończeniu obowiązku szkolnego i kończy wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego. Odszkodowanie z tytułu upadłości pracodawcy zapewnia zaś świadczenia przy niewypłacalności szefa za utratę zarobku do maksymalnie 4 miesięcy. Bazą dla wypłacanych świadczeń jest wynagrodzenie ostatnich sześciu miesięcy. Dla osób, które nie muszą płacić składek, bazą wypłacanego odszkodowania jest stawka ryczałtowa. Osoby na bezrobociu mogą zadbać także o zarobek tymczasowy. Zaletą takiej opcji są nie tylko dodatkowe pieniądze, lecz także można zdobyć nowe doświadczenie i kontakty. Nowe świadectwa pracy są zawsze bardziej pomocne w poszukiwaniu pracy, a w życiorysie nie powstają żadne luki.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Co należy zrobić, gdy przeprowadzamy się do Szwajcarii i zabieramy swój samochód? Gdzie należy go zarejestrować i sprawdzić?

Szwajcaria wprowadzi certyfikat covidowy. Jak będzie on jednak wyglądał i jakie spełniał funkcje?

W dzisiejszym odcinku porad prawnych wytłumaczymy, co kryje się pod nazwą Verrechnungssteuer oraz kiedy należy uiścić podatek, jakie warunki

Mało kto wie, że już od 2016 r. w Szwajcarii obowiązuje zakaz jazdy samochodem do tyłu przez dłuższy

Zobacz jeszcze to!