Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Co zrobić, gdy firma ogłasza upadłość?

Upadłość oznacza niewypłacalność pracodawcy, który nie jest już w stanie opłacić przykładowo wynagrodzeń. Co w takim przypadku może zrobić pracownik? 

Na wniosek dłużnika lub dotkniętego wierzyciela po sprawdzeniu prawnych wymogów może zostać otwarte postępowanie upadłościowe w właściwym sądzie upadłościowym. Postępowanie może też zostać odrzucone ze względu na brak majątku. Tak dzieje się, gdy dostępny majątek dłużnika jest tak mały, że nie jest on w stanie pokryć nawet kosztów postępowania sądowego. Pracownicy zatrudnieni w Austrii nie mają się jednak o co martwić. Są oni bowiem zabezpieczeni przez Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i mogą składać wnioski w urzędzie IEF-Service GmbH. Złożenie wniosku o postępowanie upadłościowe jest możliwe poprzez stronę www.edikte.justiz.gv.at.

Należy też pamiętać, że otwarcie postępowania upadłościowego nie oznacza zakończenia stosunku pracy. Wynagrodzenie zapewnia Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a wszystkie należne płatności stosunku pracy należy zgłosić przy składaniu wniosku o otwarcie postępowania upadłościowego, jak i w IEF-Service GmbH. W przypadku upadłości i postępowania naprawczego bez zarządu własnego, funkcję pracodawcy i wszystkie związane z nią prawa i obowiązki przejmuje wybrany przez sąd syndyk masy upadłościowej. W trakcie postępowania naprawczego z zarządem własnym, dłużnik zatrzymuje wszystkie prawa i obowiązki związane ze stosunkiem pracy. Do kontrolowania i zezwalania szczególnych czynności prawnych (np. wypowiedzenie umowy o pracę) sąd wzywa syndyka masy upadłościowej.

By chronić pracowników, których niewypłacalność przedsiębiorcy też dotyczy, z inicjatywy związków zawodowych w 1977 roku powstało prawo o zabezpieczeniu wynagrodzenia w przypadku niewypłacalności (Insolvenz-Entgeltsicherungsgesetz). O wierzytelności wynikające ze stosunku pracy można starać się w IEF-Service GmbH składając wniosek o wynagrodzenie z powodu niewypłacalności czyli Insolvenz-Entgelt.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Niebawem sezon kempingowy znów się rozpocznie. Kto chce zdobyć dobre miejsca powinien już teraz je zarezerwować, gdyż popularne

Czy firma może kontrolować swoich pracowników? W tej sprawie istnieje wiele regulacji. Zasadniczo uznaje się jednak, że pracownicy

Wszystko co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz i zapiszesz swoje dziecko do przedszkola w stolicy Austrii.

Zobacz jeszcze to!