Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Płaca minimalna w Polsce i w Europie (2018)

 

Jak wypadają Polska i Niemcy na tle innych krajów europejskich? Sprawdziliśmy!

Federalny Urząd Statystyczny zaprezentował najnowsze dane dotyczące płacy minimalnej w krajach Unii. Niekwestionowanym liderem pozostaje Luksemburg, gdzie osoby pracujące na pełnym etacie zarabiały w 2018 roku co najmniej 1999 euro miesięcznie brutto.W pierwszej trójce znalazła się jeszcze Irlandia oraz Holandia. Ustawowa płaca minimalna w Niemczech w wysokości 8,84 euro na godzinę, daje w przeliczeniu 1.498 euro miesięcznie – jest to szósty wynik pośród krajów UE. Warto jednak wspomnieć, że począwszy od 2019 roku płaca minimalna w RFN wzrośnie do 9,19 euro na godzinę brutto. W 2020 roku stawka będzie już wynosić 9,35 euro.

Jak na tle innych krajów wypada Polska? Ustawowe minimum w postaci 480 euro miesięcznie na pewno chluby nie przynosi, jednak nie jest najniższe w UE. Tytuł “czerwonej latarni” przypadł Bułgarii, gdzie pracownicy muszą otrzymywać co najmniej 261 euro miesięcznie brutto.

Warto wspomnieć, że w 2018 roku płaca minimalna obowiązywała w 22 z 28 państw Unii Europejskiej.

Źródło: Statistisches Bundesamt

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Stopa inflacji w Niemczech, liczona jako zmiana wskaźnika cen detalicznych względem danego miesiąca poprzedniego roku, w lipcu br.

Monachijski producent samochodów robi świetne interesy. Jednak dyrektor generalny BMW, Oliver Zipse, martwi się o Niemcy jako lokalizację dla produkcji.

Zobacz jeszcze to!