Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Wyprowadzka a malowanie mieszkania

Gdy nadchodzi czas zmiany mieszkania, po spakowaniu całego dobytku i posprzątaniu pozostaje tylko oddać klucze. Co jednak gdy właściciel żąda pomalowania ścian? Czy jest to obowiązkiem najemcy?

Wszystko zależy od umowy najmu. Jeśli w niej znajduje się zapis o malowaniu ścian przy wyprowadzce, najemca nie ma wyboru. Wprawdzie właściciel mieszkania sam powinien dbać o jego stan, lecz w poszczególnych przypadkach da się ominąć tę zasadę. W praktyce liczne wyjątki są więc powszechne. Według Niemieckiego Związku Najemców (DMB) praktycznie każda umowa najmu zawiera w sobie punkt zmuszający najemców do przeprowadzania odnowy pomieszczeń.

Co ciekawe, ten obowiązek można ominąć. W 2015 roku Federalny Trybunał Sprawiedliwości podjął decyzję, że właściciele mieszkań nie mogą narzucać najemcom przeprowadzania remontów, gdy lokum w momencie wprowadzenia się było niewyremontowane. Jeśli mieszkańcy zdecydują się jednak na remont, właściciel powinien zaoferować wyrównanie. Inaczej lokum byłoby bowiem w lepszym stanie po wyprowadzce lokatorów niż przed zamieszkaniem. Także, gdy w umowie najmu znajdą się punkty, które są niezgodne z prawem, nie mają one mocy prawnej. Wtedy obowiązek remontu spada na właściciela lokum.

Warto też pamiętać, że najemca ma prawo pomalować ściany w trakcie wynajmowania lokum na dowolny wybrany przez siebie kolor. Nawet czarny! Jednak w takiej sytuacji właściciel mieszkania może zażądać zmiany koloru ścian po wyprowadzce na jasny odcień.

Kto zaś wyremontował mieszkanie, a chce jednak otrzymać zwrot od właściciela, musi dokładnie przeczytać podpisaną umowę najmu. Jeśli zawarto w niej, że kuchnia oraz łazienka powinny być remontowana co 3 lata, pomieszczenia mieszkalne co 5 lat, a wszystkie pozostałe co 7 lat, należy bezwzględnie tego przestrzegać. Oznacza to, że nie ma co spodziewać się zwrotu pieniędzy za remont. Jeśli więc nie jest się pewnym, co do własnej sytuacji, warto zasięgnąć fachowej pomocy.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!