Niemcy: Minijob ciągle zyskuje na popularności

Liczba osób pracujących na zasadzie drobnego etatu w prywatnych gospodarstwach domowych ponownie wzrosła i osiągnęła rekordowy poziom. Większość tych prac dotyczy sprzątania.

Coraz więcej osób w Niemczech pracuje na tzw. Minijob, wykonując drobne prace w prywatnych gospodarstwach domowych. W sumie w 2018 roku aż 364.000 osób zdecydowało się na zatrudnienie w formie tzw. drobnego etatu. To aż dwa razy więcej niż w 2008 roku. W 2017 roku liczba ta wynosiła jeszcze 360.486.

Co więcej, blisko 53.000 osób wykonujących popularny Minijob ma więcej niż jedną pracę. 310.690 osób wykonuje zaś swoje obowiązki w prywatnych gospodarstwach domowych. Ze statystyk wynika, że aż 90% zarejestrowanych prac to zajęcia związane ze sprzątaniem. „Wzrastająca liczba zarejestrowanych jest pożądana, ponieważ dzięki temu praca na czarno zostanje ograniczona a prace w gospodarstwach domowych zalegalizowane” – stwierdził Heinz Günter Held, przewodniczący niemieckiego towarzystwa ubezpieczeniowego Deutsche Rentenversicherung Knappschaft-Bahn-See.

Według Helda rejestrowanie usług w wykonywanych dla osób prywatnych niesie ze sobą korzyści zarówno dla pracodawców, jak i pracobiorców. Osoby pracujące na zasadzie Minijob są ubezpieczane przeciwko wypadkom, a zleceniodawcy zyskują dzięki korzyściom podatkowym. Wynagrodzenie dla osób na drobnym etacie wynosi 9,19 euro na godzinę, czyli tyle, ile wynosi ustawowa płaca minimalna w Niemczech.

***

Zatrudnienie w Niemczech w ramach Minijob
Płaca minimalna a minijob
Minijob – o tym należy pamiętać
Płaca minimalna a minijob – co zrobić, gdy pracodawca płaci za mało?

 

Źródło: spiegel.de

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!