Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Pracownicy tymczasowi w Niemczech mają prawo do wyrównania wynagrodzeń

pracownik leasingowy

Pracownicy leasingowi (Leiharbeiter) w Niemczech często pracują za niższą stawkę niż pracownicy bezpośrednio zatrudnieni w firmie. To dozwolone — jednak tylko wtedy, gdy pracownicy tymczasowi otrzymują za ten fakt wyrównanie. O tym zadecydował Trybunał Sprawiedliwości (TS).

Obietnica Unii Europejskiej jest niezwykłej rangi: tzw. pracownicy tymczasowi mają uzyskać takie same warunki pracy jak pracownicy zatrudnieni na stałe. Tak stanowi prawo, jednak realia nie zawsze z nim korelują.

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości wyjaśnił, że pracownicy leasingowi zasadniczo powinni otrzymywać tę samą ochronę, jak pracownicy zatrudnieni na stałe. Jeśli tzw. Leiharbeiter zarabiają mniej, powinien otrzymać wyraźne wyrównanie.

Pozew do sądu złożyła pracownica, która na początku 2017 roku była zatrudniona na kilka miesięcy poprzez biuro pośrednictwa pracy. W bawarskim sklepie detalicznym, w którym pracowała, otrzymywała godzinne wynagrodzenie wynoszące jedynie 9,23 euro, czyli ponad 4 euro mniej niż pracownicy tej samej firmy zatrudnieni na stałe. 

Trybunał Sprawiedliwości wzmacnia prawa pracowników leasingowych

Co prawda TS zadecydował o tym, że pracownicy leasingowi mogą zarabiać mniej niż stali pracownicy. Jednak jako rekompensatę muszą otrzymać adekwatne wyrównanie. Wyrównaniem może być większa ilość dni wolnych albo skrócony czas pracy. Ważne jest, aby pracodawcy wyrównanie ustanawiali w odpowiednim stosunku do niższej wypłaty. To oznacza, że tzw. Leiharbeiter, zarabiający o połowę mniej niż pracownik stały, nie może otrzymać w ramach wyrównania o jeden dzień więcej urlopu. O tym dał do zrozumienia rzecznik generalny Anthony Collins, jeszcze przed wydaniem wyroku przez TS.

Wyrok a skutki dla zbiorowych układów pracy (Tarifverträge)

Wyrok dotyczy zbiorowych układów pracy (Traifverträge), które często przewidują niższe pensje dla branży pracy tymczasowej (Zeitarbeitsbranche), w porównaniu ze standardowymi wypłatami w danej branży lub z normami układu zbiorowego pracy wewnątrz danego przedsiębiorstwa (Haustarifvertrag). Z tego powodu w przyszłości strony układów zbiorowych pracy będą musiały zawrzeć w nich regulacje dotyczące wyrównania dla pracowników leasingowych.

Przedsiębiorstwa i związki zawodowe będą musiały zastosować się do tych przepisów, ponieważ Trybunał Sprawiedliwości wyjaśnił, że niemieckie sądy mogą przeprowadzać kontrole zbiorowych układów pracy i tym samym egzekwować przestrzeganie wprowadzenia wyrównania dla pracowników tymczasowych. Oznacza to, że niemieckie sądy mają prawo do odrzucenia takich zbiorowych układów pracy, w których tzw. Leiharbeiter nie mają zapewnionej dostatecznej ochrony.

Federalny Sąd Pracy (Bundesarbeitsgericht BAG) musi ponownie rozstrzygnąć sprawę

Trybunał Sprawiedliwości przekazał do ponownego rozpatrzenia przez Federalny Sąd Pracy (Bundesarbeitsgericht BAG) wyżej opisaną sprawę pracownicy leasingowej. Wyrok mógłby ułatwić pracownikom tymczasowym egzekwowanie swoich praw w przyszłości. Jeśli sąd mógłby określić zbiorowe układy pracy jako niezgodne z prawem, związki zawodowe wspólnie z przedsiębiorstwem mogłyby wynegocjować nowe układy, dzięki czemu pracownicy leasingowi nie musieliby walczyć o swoje prawa mozolną drogą sądową.

Źródło: tagesschau

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.