W dyskusjach o podwyższeniu abonamentu radiowo-telewizyjnego coraz więcej osób kieruje swoją uwagę w stronę tzw. modelu indeksacji składek. Komisja ds. abonamentu RTV (niem. Rundfunkkomission) wypowiedziała się za tym, by od 1 stycznia 2023 roku wysokość abonamentu radiowo-telewizyjnego była ustalana na podstawie indeksacji. Na ten moment nie wiadomo ile wyniesie stawka wyjściowa oraz według jakich wskaźników obliczana będzie podwyżka cen. Przewodniczący CSU, Markus Söder zaproponował wyrównanie do stopy inflacji. Polityk chce, by wysokość abonamentu wzrastała automatycznie o tyle samo, ile zwiększy się inflacja cen konsumpcyjnych. Bazą wyjściową miałaby być stawka poniżej 18 euro.
Takie postępowanie miałoby zastąpić dotychczasowe działania. Dotychczas publiczne rozgłośnie musiały co cztery lata informować Komisję ds. Ustalania Wysokości Zapotrzebowania Finansowego (KFE) ile potrzebują pieniędzy. KEF proponowało później wysokość stawki abonamentu radiowo-telewizyjnego, która aktualnie wynosi 17,50 euro miesięcznie. Ostatnim krokiem jest ratyfikowanie przez wszystkie 16 Landtagów propozycji. Dotychczas ich zgoda była uważana zawsze za bardzo prawdopodobną. Kolejny wzrost abonamentu RTV jest planowany na 1 stycznia 2021 roku.
Jeśli model indeksacji zostanie wdrożony, stawka abonamentu będzie wzrastała automatycznie. Zgoda Landtagów nie będzie zatem już wymagana a ceny będą rosnąć co roku. Według Banku Światowego deflator PKB wyniósł w Niemczech w 2016 roku 1,3%. Jeśli abonament radiowo-telewizyjny wzrośnie co roku rósłby w takim wymiarze, abonament RTV byłby za 5 lat wyższy o około 1 euro.
Przewodniczący ARD, Ulrich Wilhelm już w grudniu stwierdził, że połączenie abonamentu radiowo-telewizyjnego ze stopą inflacji byłoby dobrym rozwiązaniem. Jednak rozwiązanie to nie pokryje rzeczywistego wzrostu kosztów, a dla stacji ARD i ZDF oznaczałoby wręcz mniejsze możliwości finansowe. Podwyżka, która przykładowo uwzględnia rozwój kosztów w działach muzyka, film czy sport wyniosła w latach 2009-2017 około 17%, podczas gdy ceny konsumpcyjne wzrosły w tym okresie o 10,6%. W ostatnich miesiącach niektóre kraje związkowe apelowały, by nie podwyższać abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jednak Wilhelm uważa, że tego żądania nie da się spełnić. Jeśli w kolejnych latach stawka pozostanie na tej samej wysokości, oferta rozgłośni radiowo-telewizyjnych będzie o wiele skromniejsza.
Źródło: focus.de