Od 1 kwietnia kierowcy w Stuttgarcie nie będą mogli poruszać się po mieście samochodami z silnikiem diesla. Całoroczny zakaz jazdy dla samochodów napędzanych olejem napędowym na terenie miasta dotyczy już nie tylko przyjezdnych, lecz także mieszkańców. Zakaz obejmuje samochody normy EURO 1-4. Planowane dla Bonn i Kolonii zakazy wjazdu dla diesli nie weszły w życie. Jeśli decyzja w tej sprawie padnie w ciągu kolejnych kilku miesięcy, zmiana będzie dotyczyła nie tylko diesli, lecz także samochodów napędzanych benzyną.
Pracownicy zatrudnieni na czas określony zarobią więcej
Z rozpoczęciem nowego miesiąca stawka minimalna na terenie tzw. starych krajów związkowych wzrosła bowiem o 30 centów. Teraz wynosi więc 9,79 euro za godzinę. W pozostałej części kraju oraz w Berlinie już z początkiem 2019 roku wysokość wynagrodzenia minimalnego wzrosło do 9,49 euro na godzinę.
Osoby pełniące służbę państwową też zarobią więcej. Wynagrodzenie urzędników wzrosło bowiem o 3,09%. Już w 2018 roku mogli liczyć na wzrost pensji o 2,99%, a w przyszłym roku stawka ponownie wzrośnie, tym razem o 1,06%.
Wyższy dodatek za przeprowadzkę
Jeśli ktoś przeprowadza się ze względu na pracę, może liczyć na wyższą Umzugspauschale (czyli odliczenie kosztów przeprowadzki w ramach ulgi podatkowej). Osoby zamężne oraz partnerzy życiowi mogą odliczyć przy przeprowadzce 1.622 euro od podatku. To podwyżka o 49 euro. Należy pamiętać, że dotyczy to także wdów/wdowców oraz rozwodników. Taka sama stawka obowiązuje żyjących w domostwie członków rodziny, gdy jest się zobowiązanym do płacenia za nich alimentów oraz osób, na które jest się zdanym z powodów zdrowotnych lub zatrudnieniowych. Stawka dla osób niezamężnych zwiększy się o 24 euro do 811 euro, dla dzieci i członków rodziny o 10 euro do 357 euro. Warto pamiętać, że zmiana zamieszkania nie musi dotyczyć koniecznie innego miasta. Już skrócenie dojazdu do pracy o godzinę może uzasadnić przeprowadzkę z powodów zawodowych.
Aldi bardziej eko
Z początkiem kwietnia wszystkie filie Aldi zrezygnowały z plastikowych opakowań na ogórki. Dotyczy to zarówno towaru bio, jak i ogórków sałatkowych. Od teraz te będą sprzedawane luzem. W ten sposób Aldi zaoszczędzi około 120 ton tworzywa sztucznego. Czy dzięki temu zapakowany w folię ogórek zniknie ze wszystkich sklepów? Nie wiadomo. Podczas gdy w większych sieciach rezygnacja z opakowania może się jeszcze opłacać, w małych sklepikach wszystko może pozostać bez zmian. Otoczka zapewnia bowiem dłuższą świeżość.