W Austrii brakuje chętnych do pracy

Na austriackim rynku pracy brakuje 543 tys. osób. Rząd szuka sposobu by zapełnić tę lukę.

Z prognoz Statistik Austria wynika, że wprawdzie liczba mieszkańców kraju wzrośnie do 2050 roku do 9,6 mln, lecz jednocześnie spadnie odsetek osób zdolnych do pracy (w wieku 15-64 lat) z 61,6% do 53,9%. Dla porównaniu – luka na rynku pracy wynosi w Niemczech 13%, a w Austrii 12%. „To 543 tys. osób. Oznacza to, że co dziewiąte miejsce pracy nie zostanie obsadzone” – informuje ekspert ds. gospodarki Christian Helmenstein. Dodatkowo okazuje się, że według AMS-u już teraz nie da się obsadzić około 80 tys. miejsc pracy, mimo iż w kraju żyje ponad 300 tys. bezrobotnych. Brak fachowców i specjalistów powoduje natomiast spadek konkurencyjności krajowych przedsiębiorstw, które są zmuszone do przeniesienia siedzib swoich firm do innych państw.

Problemu nie da się też rozwiązać poprzez napływ pracowników z innych krajów. W całej Europie brakuje już bowiem wykwalifikowanych specjalistów. Helmenstein podkreśla, że z jednej strony wiele osób zdecydowało się na wyjazd do USA lub Kanady, a z drugiej nawet w Europie Wschodniej, w tym Polsce nie ma już szukających pracy fachowców. Próby przyciągnięcia do kraju osób z państw z poza Unii Europejskiej nie przynoszą zbyt dużych efektów. Proces przyznania zezwolenia na pracę trwa bowiem nawet do 7 miesięcy, podczas gdy przykładowo w Szwajcarii jedynie 8 tygodni. Kraj musi zatem bardziej postarać się o fachowców z tych krajów, ponieważ konkurencja na europejskim rynku pracy jest coraz większa.

 

Źródło: krone

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!