Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Własna firma w Austrii

Wiele osób z województwa opolskiego, choć nie tylko, pracujących przez lata za granicą decyduje się tam na założenie własnej firmy. Co ciekawe – nie tylko w Niemczech, ale coraz częściej również w Austrii, której rząd zrobił w ostatnich latach bardzo dużo dla małych i średnich firm.

Dzięki temu dzisiaj Austria stała się krajem postrzeganym w Europie jako państwo o najnowocześniejszym i najmniej zbiurokratyzowanym systemie podatkowym! Przykładem dla innych urzędów skarbowych w Europie może być np. bardzo dobrze funkcjonujący i ułatwiający życie przedsiębiorcom elektroniczny system komunikacji z Finanzamtem pod nazwą FinanzOnline.

Unbeschränkt, Beschränktsteuerpflichtig i opodatkowanie

To, co znane jest wielu osobom z rynku niemieckiego, czyli podział podatników na Unbeschränkt- und Beschränktsteuerpflichtig (podlegających wszelkim należnym ulgom podatkowym i tych, którzy nie kwalifikują się do skorzystania z ulg podatkowych) obowiązuje również w Austrii. Tu jednak trzeba zaznaczyć, że wysokość przychodu, od którego nie trzeba płacić podatku, wynosi 11 000 euro. Opodatkowany jest przychód otrzymany w ciągu danego roku kalendarzowego. Pod pojęciem “Einkommen” (przychód) rozumiemy łączną sumę z siedmiu rodzajów przychodów: przychód z gospodarstwa rolnego i leśnego, z samodzielnej pracy, z przedsiębiorstwa produkcyjnego, z niesamodzielnej pracy, z kapitału, z wynajmu i dzierżawy, inne przychody. Określone wydatki, jak również koszty dotyczące sfery prywatnej (Sonderausgaben, außergewöhnliche Belastungen lub ulgi na dzieci – Kinderfreibeträge) można odliczyć od przychodu. Kinderfreibetrag natomiast można odliczyć na dziecko mieszkające na terenie Unii Europejskiej pod warunkiem, że pobiera się na dziecko przez co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym świadczenia rodzinne w Austrii. Oczywiste jest też to, że jeśli wszystkich kosztów w danym roku kalendarzowym nie można odliczyć od dochodów, to w ramach tzw. Verlustvortrages można odliczyć je w latach następnych.

Podatek VAT /  Kleinunternehmer-Regelung

Podstawowa stawka VAT wynosi w Austrii 20%. Przedsiębiorstwa, których przychód roczny nie przekracza 30 000 euro, są zwolnione z VAT/Mehrwertsteuer. Jest to tzw. Kleinunternehmer-Regelung. Jeśli chcecie, aby Wasza firma działała w Austrii na zasadach “Kleinunternehmer”, to należy pamiętać, że granicę 30 000 euro można przekroczyć tylko raz w ciągu 5 lat o nie więcej niż 15%.


Stawki podatkowe

W Austrii ma zastosowanie progresywna taryfa podatku o następujących stawkach podatkowych:
Przychód w € stawka podatkowa
€ 0 do 11 000 0% (przychód nie podlegający podatkowi-
steuerfreies Existenzminimum)
> 11 000 do 25 000 36,5%
> 25 000 do 60 000 43,21%
> 60 000 50,00% (najwyższa stawka podatkowa – Höchststeuersatz)

Przykład
Jeśli jako firma mamy w Austrii przychód w wysokości 20 000 euro na rok, to zapłacimy następujący podatek:
Przychód 20 000
Podatek 11 000: bez podatku (steuerfrei)
9 000: 36,5%
Czyli całkowity podatek wynosi 3285 €.


Oczywiście od niniejszej kwoty podatku można ewentualnie odliczyć kwoty podlegające odliczeniu. Takim odliczeniem może być na przykład Alleinverdienerabsatzbetrag. Ulga niniejsza przysługuje osobom żonatym/zamężnym pod warunkiem, że żona/mąż nie przekroczył(a) w danym roku podatkowym dochodu 6000 euro. Osoba chcąca zastosować ulgę musi być w związku małżeńskim co najmniej od 6 miesięcy. Z tytułu omawianej ulgi w roku 2010 można było ryczałtowo odpisać kwotę 364 euro na rok. To jest niewielka suma, lecz istnieje możliwość powiększenia jej. W przypadku dzieci na utrzymaniu dodatkowo możemy odliczyć sobie następujące kwoty:

  • na jedno dziecko możemy odpisać 130 €.
  • na drugie dziecko możemy odpisać 175 €
  • na trzecie dziecko możemy odpisać 220 €

Zatem przy trojgu dzieci na utrzymaniu całkowita ulga Alleinverdienerabsatzbetrag wyniesie 889 euro. Możliwość odpisania pełnej ulgi może nastąpić wówczas, gdy pobieramy na dzieci świadczenia rodzinne Familienbeihilfe.
Opisujemy tu tylko jedną ulgę z wielu możliwych.

Terminy

Jednym z ważniejszych terminów dla przedsiębiorcy w Austrii jest termin oddania zeznania podatkowego (Einkommensteuererklärung). Generalnie każdy jest zobowiązany do 30 kwietnia każdego roku oddać swoje zeznanie podatkowe, a zatem przedsiębiorca również. Po złożeniu zeznania otrzymamy z Finanzamt decyzję (Bescheid). Z reguły zostaje równocześnie wystawiona dla bieżącego roku kalendarzowego tzw. decyzja przedpłaty (Vorauszahlungsbescheid): przedpłaty są do odprowadzenia kwartalnie i będą oczywiście zaliczane na poczet podatku rocznego. Prawnie istnieje możliwość odwołania się od decyzji w ciągu jednego miesiąca od dnia doręczenia.
Jeśli zatem mają Państwo jakiś dobry pomysł na biznes lub chcielibyście wykorzystać swoje doświadczenie i założyć własną firmę, to rynek austriacki obok niemieckiego zapewnia Państwu bardzo dobre i stabilne warunki startu. Zaletą prowadzenia biznesu w Austrii jest również to, że właściciel firmy ma możliwość otrzymania wysokich zasiłków rodzinnych. W swojej decyzji warto uwzględnić, że w Austrii występuje wysoka kwota wolna od podatku równa 11 000 euro. Zatem podatek zaczniemy płacić dopiero po osiągnięciu dochodu w wysokości około 44 000 zł!

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.