Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Wszystko co trzeba wiedzieć o pracy dorywczej przed świętami

Obojętnie czy chodzi o pracę przy pakowaniu prezentów, sprzedaży świątecznych słodkości czy odwiedzania dzieci w przebraniu Mikołaja. W okresie przedświątecznym pracy dodatkowej (tzw. Gelegenheitsjob) nie brakuje. W takim okresie należy jednak szczególnie uważać na nieuczciwych pracodawców.

Czy to prawdziwy stosunek pracy?

Kto musi wykonywać polecenia przełożonego i ma stałe godziny pracy, ma zasadniczo do czynienia z prawdziwym stosunkiem pracy.

Co mi się należy?

W zależności od zbiorowego układu pracy zatrudniony ma prawo do wynagrodzenia minimalnego oraz premii. Prawo do urlopu i kontynuacji wypłaty pensji na czas choroby mają osoby, które są zatrudnione jako pomocnicy (tzw. Aushilfsjob). Jeśli stosunek pracy trwa dłużej niż miesiąc, pracownik ma prawo otrzymać tzw. Dienstzettel na którym wyszczególnione prawa i obowiązki zatrudnionego oraz pisemną umowę o pracę.

Rejestracja w regionalnej kasie ubezpieczenia chorobowego (GKK)

Pracownik powinien sprawdzić, czy jest poprawnie zarejestrowany w regionalnej kasie ubezpieczenia chorobowego w Austrii. Często gdy ktoś otrzymuje wynagrodzenie do ręki i nie dostał umowy o pracę lub wspomnianego Dienstzettel czy rozliczenia wypłaty, okazuje się, że został źle zarejestrowany w GKK. W takiej sytuacji warto sprawdzić wyciąg z danymi o ubezpieczeniu (Versicherungdatenauszug), który można otrzymać w austriackiej GKK.

Granica niskiego dochodu w Austrii

Kto nie zarabia więcej niż 446,81 euro miesięcznie, jest zatrudniony w niewielkim wymiarze godzin (geringfügige Beschäftigung) i jest w Austrii jedynie ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków. Istnieje możliwość ubezpieczenia samego siebie w kasie chorych i kasie emerytalnej. Kto zarabia powyżej granicy niskiego dochodu, musi mieć ubezpieczenie chorobowe, emerytalne, na wypadek bezrobocia i od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Zakończenie pracy świątecznej

W przypadku zakończenia stosunku pracy rozpoczętego na okres świąteczny obowiązują te same zasady, jak przy zakończeniu każdego innego stosunku pracy w Austrii. W wielu przypadkach od razu podpisuje się umowę określony okres czasu. W takiej sytuacji żadna ze stron nie może wypowiedzieć umowy i musi czekać do upłynięcia okresu zatrudnienia. Termin zakończenia stosunku pracy zawsze lepiej ustalić pisemnie. Ustalenia dotyczące możliwości wypowiedzenia umowy są oczywiście dozwolone. W przypadku umowy na czas nieokreślony oraz braku jakichkolwiek ustaleń, należy przestrzegać prawnych lub określonych w zbiorowym układzie pracy terminów wypowiedzenia. W razie wątpliwości najlepiej zgłosić się do Izby Pracowniczej czyli Arbeiterkammer.  

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!