Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Kierowco pilnuj swojej prędkości!

Kary za zbyt szybką jazdę w Austrii

znaki drogowe
Foto: Freepik
 Przekroczenie prędkości jest często popełniane umyślnie. Niestety, naraża to nie tylko własne bezpieczeństwo, ale przede wszystkim bezpieczeństwo innych użytkowników dróg, dlatego też trzeba spodziewać się odpowiednich kar.

Szkolenia jako kara za przekroczenie prędkości

“Po co stosować się do ograniczeń prędkości, skoro wszyscy jeżdżą za szybko?”. “Co się stanie, jeżeli wcisnę trochę więcej gazu?”. Z tymi lub podobnymi myślami wielu użytkowników dróg wygłupia się podczas poruszania się samochodem lub motocyklem w ruchu drogowym. Przeważnie nadmierna i niedostosowana prędkość jest spowodowana stresem, rozproszeniem lub presją czasu. Przekroczenie prędkości jest często popełniane umyślnie. Niestety, naraża to nie tylko własne bezpieczeństwo, ale przede wszystkim bezpieczeństwo innych użytkowników dróg, dlatego też trzeba oczekiwać odpowiednich kar.

Poza skutkami zdrowotnymi, które często wynikają z wypadków, takie wykroczenia zwykle wiążą się również z konsekwencjami finansowymi.

Jednak grożące grzywny często nie są dla kierowców powodem do zaprzestania jazdy z nadmierną prędkością. Faktem jest również, że nieprzestrzeganie dopuszczalnej prędkości może skutkować odebraniem uprawnień do kierowania pojazdami. Co więcej możliwy jest także obowiązkowy udział w szkoleniu uzupełniającym i odbycia egzaminu na prawo jazdy. W przypadku powtarzającego się lub skrajnego piractwa drogowego może dojść nawet do konfiskaty pojazdu. Szczególnie ostrożni są nowicjusze prawa jazdy, ponieważ właśnie w okresie próbnym nie należy dać się złapać przez radar!

Taryfikator mandatów

Wielu kierowców nie postrzega ograniczeń prędkości jako wymogu prawnego, ale raczej jako pewnego rodzaju kryterium. Jednak konsekwencje prawne szybkiej jazdy, mają uświadomić kierowcom, jak ważne jest przestrzeganie ograniczeń prędkości. Kary, których należy się spodziewać, będą się zaostrzać w coraz szybszym tempie.

Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym

PrzekroczenieKara
≤ 30 km/hgrzywna do 726 €
> 30 km/hgrzywna 150 € do 5 000 €
> 40 km/hgrzywna 300 € do 5 000 €odebranie prawa jazdy na okres miesiąca* szkolenie (w przypadku powtórzenia wykroczenia w okresie 4 lat)
> 60 km/hgrzywna 500 € do 7 500 €odebranie prawa jazdy na okres przynajmniej trzech miesięcy* szkolenie, konfiskata samochodu  (w przypadku powtórzenia wykroczenia w okresie 4 lat)
> 80 km/hgrzywna 500 € do 7 500 €odebranie prawa jazdy na okres przynajmniej sześciu miesięcy* szkolenie, konfiskata samochodu  (od momentu pierwszego wykroczenia)opinia lekarka i badanie psychologiczne pod kątem zdolności do prowadzenia pojazdu (w przypadku powtórzenia wykroczenia w okresie 4 lat)

* W przypadku powtarzającego się wykroczenia w ciągu czterech lat od pierwszego wykroczenia, okres utraty prawa jazdy ulega wydłużeniu.

Wykroczenia na drogach poza terenem zabudowanym i autostradach

W przypadku przekroczenia prędkości powyżej 30 km/h poza terenem zabudowanym  i autostradach grzywna wynosi od 150 do 5000 euro. Przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h podlega karze grzywny w wysokości od 300 do 5000 euro. Kiedy prawo jazdy zostanie skonfiskowane, zależy od wysokości przekroczenia. W zależności od prędkości prawo jazdy może zostać cofnięte na okres od jednego miesiąca do co najmniej sześciu miesięcy. Ponadto w przypadku powtarzających się wykroczeń w ciągu czterech lat konieczne jest przeszkolenie i egzamin na prawo jazdy. Jedyny wyjątek: jeśli przekroczysz prędkość o ponad 90 km/h, wystarczy jedno wykroczenie – w takim przypadku trzeba od razu poddać się szkoleniu i uczęszczać na jazdy próbne! Jeśli w ciągu czterech lat wielokrotnie przekroczy się 90 km/h, konieczne jest również poddanie się badaniu lekarskiemu oraz badaniu psychologicznemu pod kątem zdolności do kierowania pojazdem.

Kara z fotoradaru

Szczególnie nowi kierowcy są narażeni na zagrożenia w ruchu drogowym. Ryzyko początkującego kierowcy i zwiększona gotowość do podejmowania ryzyka zbiegają się ze sobą. Jednak w okresie próbnym należy zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a tym samym ograniczeń prędkości. W związku z tym w przypadku niektórych poważnych wykroczeń, takich jak przekroczenie prędkości, wymagane jest szkolenie uzupełniające. Tym, którzy zostaną zarejestrowani przez fotoradar jako nowicjusz, przedłużony będzie okres próbny.

Poniższa tabela pokazuje kary za przekroczenia prędkości dla kierowców w okresie próbnym:

PrzekroczenieKara
≤ 20 km/hgrzywna do 726 €
> 2o km/hgrzywna do 726 €szkolenieprzedłużenie okresu próbnego o rok
> 30 km/hgrzywna 150 € do 5 000 €szkolenieprzedłużenie okresu próbnego o rok
> 40 km/hgrzywna 300 € do 5 000 €odebranie prawa jazdy na okres miesiąca* szkolenie przedłużenie okresu próbnego o rok
> 60 km/hgrzywna 300 € do 5 000 €odebranie prawa jazdy na okres przynajmniej trzech miesięcy* szkolenie, przedłużenie okresu próbnego o rok
> 80 km/hgrzywna 300 € do 5 000 €odebranie prawa jazdy na okres przynajmniej sześciu miesięcy* szkolenie, przedłużenie okresu próbnego o rokopinia lekarka i badanie psychologiczne pod kątem zdolności do prowadzenia pojazdu (w przypadku powtórzenia wykroczenia w okresie 4 lat)

* W przypadku powtarzającego się wykroczenia w ciągu czterech lat od pierwszego wykroczenia, okres utraty prawa jazdy ulega wydłużeniu.

Konsekwencje przekroczenia prędkości na drogach poza terenem zabudowanym i autostradach w okresie próbnym

W przypadku przekroczenia prędkości o 30 km/h poza terenem zabudowanym i na autostradach, kierowcy mogą zostać ukarani grzywną od 150 do 5000 euro. Przy prędkości powyżej 40 km/h konieczne jest dodatkowe przeszkolenie i egzamin na prawo jazdy. Ponadto okres próbny zostaje przedłużony o kolejny rok. Przekraczając prędkość o 50 km/h, utracisz prawo jazdy na okres od jednego miesiąca do co najmniej sześciu miesięcy. Dodatkowo grozi grzywna w wysokości od 300 do 5000 euro.

Jeśli w ciągu czterech lat wielokrotnie przekroczysz 90 km/h, konieczne jest również poddanie się badaniu lekarskiemu oraz badaniu psychologicznemu pod kątem zdolności do prowadzenia pojazdów.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.