Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?

Zasadniczo każdy czyn karalny należy zgłosić policji natychmiastowo. Nikt nie jest jednak do tego prawnie zobowiązany. Kto zdecyduje się na ten ruch, może to zrobić pisemnie lub ustnie w na każdym komisariacie w Szwajcarii.

Jakie przestępstwa są ścigane?

Przestępstwo ścigane z urzędu (Offizialdelikt) jest poważnym czynem karalnym (np. kradzież, podpalenie, przestępstwo zmuszania do czynności seksualnych, ciężkie uszkodzenie ciała itp.) Takimi czynami zajmują się organy ścigania (policja lub/i prokuratura), nawet gdy poszkodowany nie złożył doniesienia o przestępstwie. By do tego doszło, urząd musi jednak wiedzieć o czynie karalnym. Każda osoba może złożyć donos na policji, nawet gdy sprawa nie dotyczy jej osobiście.

Z kolei Antragsdelikt to przestępstwo ścigane na wniosek poszkodowanego i jest to najczęściej lżejszy czyn karalny niż w przypadku Offizialdelikt (np. uszkodzenie mienia, drobna kradzież, lekkie uszkodzenie ciała itp.) By doszło do ścigania takiego przestępstwa, poszkodowany musi złożyć wniosek o wszczęcie postępowania karnego na policji.

Co warto wiedzieć o wniosku o wszczęcie postępowania karnego (Strafantrag)?

  • Wniosek o wszczęcie postępowania karnego może złożyć jedynie osoba poszkodowana na skutek dokonanego czynu. W przypadku osób niezdolnych do czynności prawnych, wniosek złożyć może także prawny opiekun.
  • Na złożenie wniosku poszkodowany ma 3 miesiące. Okres rozpoczyna się w dniu, w którym poszkodowany dowiaduje się, kim jest sprawca przestępstwa.
  • Wniosek o wszczęcie postępowania karnego można złożyć przeciwko osobie znanej i nieznanej poszkodowanemu.
  • Poszkodowany może wycofać wniosek. Należy jednak pamiętać, że jeśli wskutek przestępstwa powstały pewne szkody, za które poszkodowany chce dochodzić roszczeń odszkodowawczych, musi złożyć wniosek o wszczęcie postępowania karnego.
  • Poszkodowany nie musi zatrudnić prawnika. Jednak w przypadku poważniejszych przestępstw, warto skorzystać z jego pomocy.
  • Wniosek o wszczęcie postępowania karnego można złożyć pisemnie lub ustnie w każdej placówce policji lub pisemnie w prokuraturze.

Co warto wiedzieć o zawiadomieniu o przestępstwie (Strafanzeige)?

  • Doniesienie o przestępstwie może złożyć każdy, kto ma wiedzę o czynie karalnym. Nie ma znaczenia czy przestępstwo dotyczyło danej osoby, czy nie.
  • Doniesienie o przestępstwie można złożyć na osobę znaną lub nieznaną składającemu wniosek.
  • Doniesienie o przestępstwie można złożyć w każdej placówce policji lub prokuraturze ustnie lub pisemnie.

Przebieg postępowania karnego (Strafverfahren)

Od 2011 roku postępowanie karne wygląda w Szwajcarii w każdym kantonie tak samo:

  • Policja ustala, co się wydarzyło. O tym, czy istnieje wystarczająca ilość dowodów, by rozpocząć postępowanie karne, decyduje po zakończeniu dochodzenia prokuratura.
  • Jeśli sprawa trafi do sądu, oskarżenie wnosi prokuratura. Oskarżony może się bronić.
  • Sędzia słucha, zleca ewentualnie wykonanie odpowiednich ekspertyz i wydaje na końcu wyrok.
  • Istnieje możliwość zaskarżenia orzeczenia sądu w postaci odwołana od wyroku (Berufung) lub skargi. Warto najpierw skontaktować się jednak z radcą prawnym.
  • Kto złożył doniesienie o przestępstwie, ma prawo dowiedzieć się, czy po złożeniu wniosku rozpoczęto postępowanie karne, czy nie.
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!