Informując szefa o ciąży, należy poinformować go także o przewidywanym terminie urodzenia, ponieważ wykonywanie niektórych czynności jest od pewnego momentu zabronione, jak przykładowo praca na stojąco czy praca na akord. Austriacki pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania zasad. Musi poinformować pisemnie inspekcję pracy, że zatrudnia kobietę w ciąży. Kobieta musi przedstawić natomiast zaświadczenie lekarskie o byciu w ciąży, jeśli zażąda tego pracodawca.
Obowiązki pracodawcy
Przełożony musi wysłać do inspekcji pracy:
- imię i nazwisko przyszłej matki,
- datę urodzenia kobiety,
- opis posady i miejsca pracy,
- przewidywalny termin narodzin.
Jeśli w przedsiębiorstwie pracuje lekarz zakładowy, musi on zostać poinformowany przez szefa o ciąży danej pracownicy.
Czy kobieta może zostać zwolniona z obowiązków?
Jeśli w trakcie zatrudnienia dojdzie do zagrożenia życia lub zdrowia kobiety lub dziecka, zatrudniona może zostać zwolniona z obowiązków w pracy w ramach okresu ochronnego. Musi najpierw jednak przedłożyć stosowne zaświadczenie lekarskie.
Kto wypłaca w tym okresie pieniądze?
Kobieta otrzymuje tzw. vorgezogene Wochengeld, czyli przedterminowy zasiłek macierzyński, który wypłaca kasa chorych do upłynięcia daty ważności zaświadczenia lekarskiego.
Ciąża w okresie próbnym
Kobieta nie jest zobowiązana do poinformowania pracodawcy o ciąży w trakcie okresu próbnego. Jeśli pracodawca będzie jednak o niej wiedział i zachce zakończyć stosunek pracy z tego powodu, złamie ustawę o równym traktowaniu. Sprawę należy zgłosić więc w ciągu 14 dni od otrzymania wypowiedzenia w Sądzie Pracy i Spraw Socjalnych.