W ostatnim czasie przedstawiono wyniki badania przeprowadzonego przez Lehrlingsmotor, w ramach którego zapytano 5253 uczniów w 25 różnych zawodach. Z analizy odpowiedzi wynika, że 71% praktykantów jest bardzo zadowolonych lub zadowolonych z przyuczenia do zawodu w wybranym przedsiębiorstwie. Jedna trzecia uczniów uważa jednak, że można by wiele poprawić. Około 45% nie wie, jak wygląda egzamin zawodowy.
Niepokój budzi jednak przede wszystkim temat nadgodzin. Według badania jedna trzecia uczniów musi wykonywać nadgodziny, niezależnie od wieku. W tym miejscu należy zaznaczyć, że osoby poniżej 18 roku życia w Austrii nie mogą wykonywać nadgodzin. 23% uczniów przyznało, że otrzymuje pieniądze za dodatkową pracę, z kolei 5% pracuje więcej za darmo. „Młodzi ludzie, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w życiu zawodowym już na starcie muszą pracować za darmo. Tak być nie może. To nie jest uczciwe. Szczególnie w stosunku do uczniów, którzy są uzależnieni od ukończenia kształcenia i otrzymania wykształcenia. Brakuje szacunku, uczciwego czasu pracy i uczciwego wynagrodzenia dla wszystkich” – komentował wyniki badania Wolfgang Katzian, z Austriackiej Federacji Związków Zawodowych na łamach Heute.at.
Około 73% uczniów była już przynajmniej raz chora w pracy. Co wiecej, blisko jedna trzecia pytanych często wykonuje prace niezwiązane z ich obowiązkami.
Co ciekawe, austriacki rząd zapowiedział, że ma zamiar bardziej wspierać kształcenie zawodowe. Przedsiębiorstwa, które kształcą, mają być nagradzane. Pozostaje mieć nadzieję, że rządzący nie zapomną również o praktykantach.
Źródło: Lehrlingsmotor