Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Mandaty dla grillujących we własnym ogródku

Celem ograniczenia ryzyka zarażenia się koronawirusem, policja wejdzie do podwórka, jeśli będzie się tam znajdywać więcej nic pięć osób.

Pogoda sprzyja spędzaniu czasu na podwórku, a szczególnie na grillowaniu. Jednak należy mieć na uwadze, że ciągle trzeba unikać spotkań w dużym gronie. Zakaz nie tylko dotyczy miejsc publicznych, ale również prywatnych działek. Zatem jeśli na podwórku bądź prywatnym placu zabaw będzie w danym momencie za dużo osób i do tego nie zostanie dotrzymana bezpieczna odległość, wkroczy policja, które podejmie takie same kroki, jak w miejscach publicznych.

Oznacza to, że policja w Lucernie wejdzie do prywatnych podwórek i wystawi odpowiednie mandaty. Zatem jeśli np. na prywatnej posesji będzie przebywać czwórka dzieci z dwóch rodzin wraz z rodzicami bądź spotka się siedem osób, aby grillować, odpowiednie władze mogą przyjechać i nałożyć karę w wysokości 100 franków od osoby. W Szwajcarii ciągle obowiązują obostrzenia, których celem jest, unikanie wszystkich działań i kontaktów społecznych, które nie są absolutnie konieczne. Priorytetem jest odpowiedzialność za każdego obywatela. Każdy może przyczynić się zarówno do spowolnienia, jak i rozprzestrzeniania się koronawirusa. Oczywiście policja nie patroluje wszystkich prywatnych posesji, tylko przyjedzie, jeśli takie spotkanie zostanie zgłoszone. Sprawa nie dotyczy tylko Lucerny. Podobnie wygląda w Bazylei, gdzie policja kantonalna przeprowadza kontrole, jeśli otrzyma zgłoszenia od obywateli

Policja kantonalna w Zurychu również wystawia mandaty na prywatnych podwórkach, jeśli zachodzi taka potrzeba. Podstawą prawną ku temu jest artykuł 6 ustawy Covid-19, gdzie zostało zabronione urządzanie różnych prywatnych spotkań i przedsięwzięć. Dotyczy to również grillowania na własnej posesji. Policja powołuje się również na art. 7c tej samej ustawy. Tam wyraźnie zaznaczono, że obowiązuje zakaz zgromadzeń w miejscach publicznych, minimalna odległość dwóch metrów, a policja w miejscach publicznych ma dbać o to, by te zasady były przestrzegane. Jednak skoro prywatny ogródek nie jest miejscem publicznym, to dlaczego policja powołuje się na ten artykuł? Ponieważ teren prywatny w świetle prawa może być rozumiany również w pewnych okolicznościach jako miejsce publiczne. Jeśli właściciel zaprosi innych ludzi na swoje podwórko, otwiera swój teren dla innych. W ten sposób automatycznie z prywatnego terenu zrobi się miejsce publiczne, a wtedy policja może nałożyć odpowiednie sankcje.

Różne zasady w kantonach

Powyższe zasady są różnie stosowane i interpretowane we wszystkich kantonach. W przypadku dwóch rodzin mieszkających w domu wielorodzinnym, które spotkały się we wspólnym ogródku, policja w Lucernie wystawiłaby mandat, lecz funkcjonariusze w Zurychu by tego nie zrobili. Jeśli chodzi o prywatne posesje, to wdrożenie zasad związanych z wystawianiem mandatów jest wewnętrzną sprawą poszczególnych kantonów. Dlatego nie wszędzie szwajcarska policja wchodzi na posesje.

Żródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!