Pogoda sprzyja spędzaniu czasu na podwórku, a szczególnie na grillowaniu. Jednak należy mieć na uwadze, że ciągle trzeba unikać spotkań w dużym gronie. Zakaz nie tylko dotyczy miejsc publicznych, ale również prywatnych działek. Zatem jeśli na podwórku bądź prywatnym placu zabaw będzie w danym momencie za dużo osób i do tego nie zostanie dotrzymana bezpieczna odległość, wkroczy policja, które podejmie takie same kroki, jak w miejscach publicznych.
Oznacza to, że policja w Lucernie wejdzie do prywatnych podwórek i wystawi odpowiednie mandaty. Zatem jeśli np. na prywatnej posesji będzie przebywać czwórka dzieci z dwóch rodzin wraz z rodzicami bądź spotka się siedem osób, aby grillować, odpowiednie władze mogą przyjechać i nałożyć karę w wysokości 100 franków od osoby. W Szwajcarii ciągle obowiązują obostrzenia, których celem jest, unikanie wszystkich działań i kontaktów społecznych, które nie są absolutnie konieczne. Priorytetem jest odpowiedzialność za każdego obywatela. Każdy może przyczynić się zarówno do spowolnienia, jak i rozprzestrzeniania się koronawirusa. Oczywiście policja nie patroluje wszystkich prywatnych posesji, tylko przyjedzie, jeśli takie spotkanie zostanie zgłoszone. Sprawa nie dotyczy tylko Lucerny. Podobnie wygląda w Bazylei, gdzie policja kantonalna przeprowadza kontrole, jeśli otrzyma zgłoszenia od obywateli
Policja kantonalna w Zurychu również wystawia mandaty na prywatnych podwórkach, jeśli zachodzi taka potrzeba. Podstawą prawną ku temu jest artykuł 6 ustawy Covid-19, gdzie zostało zabronione urządzanie różnych prywatnych spotkań i przedsięwzięć. Dotyczy to również grillowania na własnej posesji. Policja powołuje się również na art. 7c tej samej ustawy. Tam wyraźnie zaznaczono, że obowiązuje zakaz zgromadzeń w miejscach publicznych, minimalna odległość dwóch metrów, a policja w miejscach publicznych ma dbać o to, by te zasady były przestrzegane. Jednak skoro prywatny ogródek nie jest miejscem publicznym, to dlaczego policja powołuje się na ten artykuł? Ponieważ teren prywatny w świetle prawa może być rozumiany również w pewnych okolicznościach jako miejsce publiczne. Jeśli właściciel zaprosi innych ludzi na swoje podwórko, otwiera swój teren dla innych. W ten sposób automatycznie z prywatnego terenu zrobi się miejsce publiczne, a wtedy policja może nałożyć odpowiednie sankcje.
Różne zasady w kantonach
Powyższe zasady są różnie stosowane i interpretowane we wszystkich kantonach. W przypadku dwóch rodzin mieszkających w domu wielorodzinnym, które spotkały się we wspólnym ogródku, policja w Lucernie wystawiłaby mandat, lecz funkcjonariusze w Zurychu by tego nie zrobili. Jeśli chodzi o prywatne posesje, to wdrożenie zasad związanych z wystawianiem mandatów jest wewnętrzną sprawą poszczególnych kantonów. Dlatego nie wszędzie szwajcarska policja wchodzi na posesje.
Żródło: 20min