W najbliższych dniach kanclerz Austrii Sebastian Kurz oraz minister zdrowia Rudolf Anschober mają przyjrzeć się dokładnie liczbie nowych zachorowań, liczbie osób hospitalizowanych oraz współczynnikowi reprodukcji koronawirusa. Jeśli ten nadal będzie utrzymywać się na obecnym poziomie (jeden chory zaraża średnio mniej niż jedną osobę) obostrzenia dotyczące wychodzenia z domu mogą zostać uchylone – informuje portal oe24.
Spędzanie czasu wolnego na dworze i ze znajomymi
Począwszy od maja, ma zniknąć ograniczenie dotyczące wychodzenia z domu. To oznacza, że oprócz pójścia do pracy, na zakupy, na spacer oraz pomagania innym, będzie można również odwiedzać restauracje, kawiarnie oraz muzea.
Uchylone zostanie również ograniczenie dotyczące kontaktu z innymi osobami. Innymi słowy, długo oczekiwane spotkanie ze znajomymi czy bliskimi spoza gospodarstwa domowego, będzie w końcu mogło się odbyć.
Rząd nie zamierza jednak zezwolić na wolną amerykankę pośród obywateli. Spotkania mają być dozwolone, ale odbywać się w duchu odpowiedzialności za siebie i drugą osobę. O to rządzący zamierzają mocno apelować. To może oznaczać, że przyzwolenie będzie, ale tylko na spotkania w małych grupach, w maseczkach oraz z zachowaniem odstępu. Odwiedzanie osób należących do grup ryzyka byłoby dozwolone tylko na wolnym powietrzu.
Maturzyści do szkoły od 4 maja
Jako pierwsi do ławek wrócą maturzyści (4 maja). W tym momencie są opracowywane plany dotyczące rozmieszczenia uczniów w klasach. Młodzież ma siadać tak, by były zachowane odstępy (co najmniej metr) pomiędzy pojedynczymi krzesłami. Ponadto przy wejściu do budynku będzie trzeba myć ręce, a na korytarzach nosić maski ochronne.
W klasie będzie mogło przebywać maksymalnie 15 uczniów jednocześnie, a po każdej lekcji sale będą wietrzone. Co więcej, zajęcia mają się odbywać jedynie z tych przedmiotów, z których uczniowie będą zdawać maturę. Egzamin dojrzałości zaplanowano na 25 maja. Uczniowie nie będą zdawać matury ustnej.
W szkołach podstawowych mają natomiast pojawić się uczniowie od 15 maja. Wcześniej jednak rządzący będą oceniać, na ile rozwiązania dla klas maturalnych się sprawdziły. Niewykluczone, że dzieci uczęszczające do szkół podstawowych w Austrii również będą musiały myć ręce przy wejściu, a lekcje będą się odbywać tylko z wybranych przedmiotów oraz przy zachowaniu odpowiednich odstępów bezpieczeństwa w klasach.
Ciągle trwają również prace nad rozwiązaniami mającymi zapewnić bezpieczeństwo uczniów podczas przerw.
Uczniowie klas wyższych (Oberstufe) raczej w tym semestrze nie wrócą do szkolnych ław. Zajęcia nadal mają się odbywać online.
Restauracje otwarte już od połowy maja?
Jeśli tylko liczba nowych zakażonych utrzyma się na niskim poziomie, już 15 maja zostaną otwarte restauracje. Dotąd lokale mogły oferować jedynie jedzenie na wynos lub z dostawą. Zarówno w lokalach, jak i w ogródkach mają obowiązywać jednak pewne obostrzenia:
-
Odstępy bezpieczeństwa między stolikami oraz gośćmi: Stoły powinny być od siebie oddalone o minimum dwa metry, a goście o co najmniej metr od siebie. Nie wiadomo, czy liczba gości przy jednym stole, będzie ograniczona.
-
Kelnerzy w maseczkach: Wzorem sklepów, obsługa w restauracjach będzie zobowiązana do zakrycia nosa oraz ust zarówno w lokalu, jak i na dworze.
-
Godziny otwarcia: Lokale będą maksymalnie otwarte do godziny 23.
Pierwsze dwa tygodnie będą również i w tej dziedzinie życia kluczowe. W tym okresie liczba nowych zachorowań będzie szczególnie mocno kontrolowana.
Do fryzjera tylko w masce
Wielkie i długo oczekiwane otwarcie salonów fryzjerskich nastąpi 2 maja. Nie obejdzie się jednak bez pewnych ograniczeń:
- Maseczki będą musieli założyć klienci, a także obsługa salonu.
- Przy wejściu każdy klient będzie zobowiązany do umycia bądź dezynfekcji rąk.
- Wszystkie zabiegi w okolicach twarzy (rzędy, brwi, broda) będą wykonywane przez pracowników salonów z dodatkowo założoną przyłbicą ochronną.
- Odstęp bezpieczeństwa nie będzie dotyczył klientów i pracowników w czasie wykonywania usługi, ale będzie musiał być zachowany między poszczególnymi klientami, a także między stanowiskami pracy.