W Szwajcarii powstała pierwsza pizza z piwa. Browar, który jest znany z warzenia piwa Quöllfrisch i Appenzeller, produkuje obecnie pizzę z odpadów piwnych. Ma to na celu zmniejszenie ilości odpadów spożywczych podczas warzenia piwa. Produkt jest dopiero od dwóch tygodni na rynku, ale tygodniowo jest sprzedawanych już 400 sztuk. Pizzę można zakupić w sklepach browaru i w sklepie internetowym. Ciasto do pizzy składa się z drożdży piwnych, pozostałości słodu, niesfermentowanego piwa i młóta. Każdego dnia produkowanych jest około 10 ton młóta. Szacunkowo można by z niego zrobić do 20 ton pizzy. Dotychczas większość młóta była wykorzystywana do pasz zwierzęcych. To, co nie mogło zostać przetworzone na paszę, trafiło do biogazowni, jednak browar nie był z tego zadowolony. Dlatego piwowar od dłuższego czasu zastanawiał się jak ponownie wykorzystać piwne odpady.
Oprócz pizzy, browar produkuje także babki panettone i wypieki podobne do precla – Kringel, we własnej piekarni. Od dwóch lat browar zajmuje się również produkcją chipsów z młóta browarnianego. Locher hoduje również ryby. Są one karmione odpadami piwowarskimi. Karma dla ryb składa się w 40 procentach z drożdży. Odpady z browaru, które nie mogą być przetwarzane jako żywność, są kompostowane.
Nowe życie dla odpadów
Swoimi projektami browar Locher chce zachęcić innych browarników do wykorzystania resztek z produkcji piwa. W całej Szwajcarii rocznie powstaje 80.000 ton odpadów młóta. Z tego powodu wraz z Federalnym Urzędem ds. Rolnictwa opracowano wytyczne dotyczące postępowania z odpadami browarniczymi. Pozwoliłoby to browarnikom sprzedawać swoje produkty uboczne jako paszę dla zwierząt. Według stowarzyszenia jest to również opłacalne z finansowego punktu widzenia.
Źródło:20min
Foto: facebook/appenzellerbier