Drugi lockdown jak sam przyznał kanclerz Sebastian Kurz przynosi dramatyczne ograniczenia. Jego gabinet dzisiaj na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przedstawił restrykcje, które już od wtorku znacząco zmienią życie osób mieszkających i pracujących w Austrii.
Obostrzenia w Austrii. Co się zmieni?
Godzina policyjna
Od wtorku od północy w całej Austrii obowiązuje godzina policyjna. Oznacza to, że opuszczanie posesji w godzinach od 20 do 6 rano jest zabronione. Zgodnie z zapowiedzią szefa rządu, na ulicach pojawią się policjanci, którzy będą kontrolować spotkanych przechodniów.
Miejsce zamieszkania można opuścić tylko w sytuacji zagrożenia zdrowia, życia lub własności, by pomóc innej osobie lub się nią zaopiekować, a także z uwagi na obowiązki zawodowe oraz rodzinne. Posesję można również opuścić w ramach aktywności fizycznej lub odpoczynku psychicznego. Innymi słowy, spacery są nadal możliwe.
Godzina policyjna ma obowiązywać na razie na 10 dni z możliwością przedłużenia. Całe rozporządzenie natomiast do końca listopada.
Kontakty społeczne
Pośród nowych restrykcji w Austrii pojawił się zapis mówiący o ograniczeniu kontaktu z innymi osobami. Tym samym spotykać mogą się ze sobą osoby z maksymalnie dwóch gospodarstw domowych, jednak w nieograniczonej liczbie osób.
W przestrzenii publicznej nie trzeba się stosować do zasady dystansu społecznego, jeśli mowa o grupie sześciu dorosłych i sześciu niepełnoletnich osób z maksymalnie dwóch gospodarstw domowych. W pomieszczeniach zamkniętych należy jednak założyć maseczkę.
Na razie nie ma mowy o restrykcjach dotyczących prywatnego miejsca zamieszkania. Niedozwolone są jednak imprezy w garażach, ogrodzie oraz w stodołach.
Szkoły i przedszkola
Przedszkola w Austrii pozostaną otwarte. To samo dotyczy szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych (tzw. Hauptschule). Rozszerzony zostaje natomiast obowiązek zasłaniania nowa i ust dla dzieci między 10 a 14 rokiem życia. Uczniowie wyższych klas szkół średnich (Oberstufe) będą uczyć się z domu. To samo dotyczy uniwersytetów i szkół wyższych.
Gastronomia
Restauracje w Austrii pozostaną zamknięte dla klientów stacjonarnych. Nadal można będzie zamawiać jedzenie na wynos, ale tylko od 6 do 20. Dostawa jedzenia będzie możliwa z kolei przez całą dobę. Kantyny pozostaną natomiast otwarte.
Bary i lokale nocne zostały zamknięte.
Hotele
Od wtorku zostają zamknięte kwatery noclegowe. Te mogą przyjmować gości jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Do takich zaliczają się podróże służbowe lub sytuacje w których gość w momencie wejścia w życie obostrzeń już jest zameldowany w danym hotelu.
Sklepy
Supermarkety, centra handlowe i sklepy w Austrii pozostaną co prawda otwarte, natomiast ograniczona zostanie liczba klientów, którzy równocześnie mogą przebywać w placówce. Na każdego klienta ma przypadać minimum 10 metrów kwadratowych, a do mniejszych sklepików będzie mogła tylko wejść jedna osoba. Pozostali będą musieli ustawić się przed wejściem w kolejce.
Usługi
Nadal można pójść do fryzjera, masażysty czy kosmetyczki. Rząd nie wprowadził w tym zakresie żadnych nowych obostrzeń.
Praca zdalna
W firmach gdzie to możliwe pracownicy mają zostać oddelegowani do pracy zdalnej.
Imprezy
Zakazane zostają szeroko pojęte imprezy. Zakaz dotyczy zarówno imprez kulturalnych, sportowych jak i wesel, imprez urodzinowych oraz jarmarków świątecznych.
Zamknięta zostaje również kultura. Opery, teatry, kina, a także muzea, ogrody zoologiczne i parki rozrywki pozostaną zamknięte. Nadal będzie można jednak pójść do parku i biblioteki.
Wyjątkiem są próby i występy artystyczne bez udziału publiczności, które odbywają się w celach zawodowych.
Msze święte i nabożeństwa
Msze święte mogą być nadal sprawowane, ale wierni muszą założyć maseczki. Ten obowiązek dotyczy również pogrzebów. W pochówku dodatkowo może brać maksymalnie 50 osób.
Sport
Wszystkie wydarzenia sportowe (w znaczeniu sportu zawodowego) muszą odbywać się przy pustych trybunach. Sporty kontaktowe zostają zakazane, a sport amatorski zawieszony na cały listopad. Rząd zamknął również baseny oraz siłownie. Z wyciągów zębatkowych i kolejek linowych mogą korzystać tylko profesjonaliści.
Służba zdrowia
Pracownicy całej służby zdrowia, w tym szpitali, ośrodków opieki oraz innych placówek świadczących usługi medyczne będą dwa razy w tygodni testowani na obecność koronawirusa.
Osoby przychodzące do chorych w odwiedziny będą musiały się poddać szybkiemu testowi na koronawirusa. W trakcie odwiedzić trzeba będzie mieć maseczkę lub maskę oddechową.
Ograniczona zostaje również sama liczba odwiedzin. Chorzy w przeciągu dwóch dni mogą maksymalnie zostać odwiedzeni przez jedną osobę. W okresie od 3 do 17 listopada mogą to być maksymalnie dwie różne osoby. Wyłączone od tej reguły są odwiedziny w placówkach opieki paliatywnej, hospicjach oraz wizyty duszpasterskie i odwiedziny osób umierających.
Zwolnienia lekarskie
Od listopada wracają zwolnienia lekarskie na telefon, a dokumenty będą wysyłane drogą elektroniczną.