Coraz więcej firm w Austrii przechodzi na Kurzarbeit

Drugi lockdown to dla wielu austriackich firm kolejne kłopoty. Z tego powodu aż 61% zdecydowało się przejść na skrócony czas pracy.

Dotychczas austriackim przedsiębiorcom udawało się w dużej mierze uniknąć zwolnień pracowników, lecz kryzys jeszcze nie dobiegł do końca. Z danych Arbeiterkammer i Austriackiego Porozumienia Związków Zawodowych (Österreichischer Gewerkschaftsbund) wynika, że to udało się przede wszystkim dzięki dobrej współpracy kadry zarządzającej z radami zakładowymi. Wprawdzie kryzys wywołany koronawirusem ma znaczący wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw, lecz dotychczas udało się uniknąć poważnych konsekwencji.

„Ankieta pokazuje, że zakładowe partnerstwo socjalne funkcjonuje świetnie szczególnie w trudnych czasach. Dobrze się składa, że w całym kraju partnerstwo socjalne gra decydującą rolę w zwalczaniu kryzysu. Jesteśmy zawsze gotowi, wnieść naszą wiedzę i doświadczenie”- zaapelowali dyrektor AK Wien, Christoph Klein oraz sekretarz ÖGV, Willi Mernyi.

W ankiecie Arbeiterkammer oraz ÖGV wzięło udział 2 tys. przewodniczących rad zakładowych. Z niej wynika, że około 20% firm bardzo mocno ucierpiało w ostatnich czasach. W przypadku 31% przedsiębiorstw ucierpiały one raczej mocno. Mimo to udało się uniknąć masowych zwolnień i redukcji wynagrodzeń. Tylko 9% firm musiała wypowiedzieć pracownikom umowy o pracę.

Jesienią aż 61% przedsiębiorstw przeszło na Kurzarbeit. 91% wysłało dodatkowo pracowników na home office, a 80% zatrudnionych wykorzystało zaległy urlop. Komunikacja między przełożonymi a pracownikami odbywa się wyjątkowo sprawnie, jednak 43% osób skarżyło się na zwiększony stres w pracy, co ma wpływ na atmosferę w zakładach.

Źródło: heute.at

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!