Zakaz fajerwerków w Niemczech: jest kompromis

Pod koniec ubiegłego tygodnia w mediach pojawiła się wiadomość dotycząca zapowiedzi niemieckiego rządu planującego wprowadzić zakaz używania fajerwerków w Nowy Rok. Jak informuje niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Pirotechnicznego (VPI), między rządem a branżą pirotechniczną udało się dojść do porozumienia w tej kwestii i zakaz nie będzie miał charakteru generalnego.

Komentarz Anety Siwargi, wiceprezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej, na temat obostrzeń dotyczących stosowania fajerwerków w Niemczech oraz podobnych rozwiązań w Polsce.

Zapowiedzi niemieckiego rządu są związane z pandemią i mają na celu zapobieganie zgromadzeniom i zmniejszenie ryzyka zarażenia koronawirusem. Jak argumentuje niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Pirotechnicznego, prywatne pokazy sztucznych ogni w gronie najbliższych nie stanowią jednak zagrożenia. Ewentualny zakaz sprzedaży fajerwerków może natomiast odbić się negatywnie na sytuacji branży i firm handlujących pirotechniką, które będą wymagały wsparcia ze strony państwa. Ostatecznie udało się wypracować rozwiązanie kompromisowe – zakaz będzie dotyczył tylko miejsc publicznych oraz zatłoczonych ulic. Nadal można jednak urządzać prywatne pokazy na własnym terenie.

Jako podmiot działający na rzecz branży pirotechnicznej, na bieżąco śledzimy doniesienia związane z obchodami tegorocznego Sylwestra. Informacje na ten temat docierają do nas zarówno ze strony podobnych do naszego stowarzyszeń, jak i partnerów handlowych z innych krajów. Polskie przepisy dotyczące używania materiałów pirotechnicznych są podobne do tych stosowanych za granicą. Zgodnie z nimi fajerwerki są dozwolone w Sylwestra i Nowy Rok, a na terenie prywatnym możemy odpalać je przez cały rok, o ile nie przeszkadzamy sąsiadom. Na co dzień zabronione jest zakłócanie spokoju poprzez huki i hałasy tylko w przestrzeni publicznej.

W tym roku najprawdopodobniej nie odbędą się imprezy miejskie i zorganizowane pokazy, nie ma jednak powodu, aby dodatkowo zaostrzać obowiązujące przepisy dotyczące użytku prywatnego. Apelujemy jednak, by zachowywać się odpowiedzialnie: fajerwerki odpalać w małych grupach, stosować się do zasad bezpieczeństwa wymienionych w instrukcji obsługi, kupować tylko certyfikowane materiały z pewnego źródła. Miejsce pokazu powinno być oddalone od zabudowań, lasów, miejsc lęgowych zwierząt, z dala od szpitali, schronisk dla zwierząt, ogrodów zoologicznych, itp. Sztuczne ognie najlepiej zaś obserwować z bezpiecznego dystansu. Pokazy fajerwerków na stałe wpisały się w świętowanie Nowego Roku. Rok 2020 był czasem trudnym dla wszystkich, warto jednak pożegnać go w dobrych humorach i patrząc z nadzieją w przyszłość.

***

Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej powstała w 2019 r. w celu edukowania na temat odpowiedzialnego użytkowania materiałów pirotechnicznych oraz kształtowania dobrego wizerunku branży. Jej założycielami są trzy doświadczone i aktywnie działające na rynku podmioty – Jorge Fireworks, Triplex oraz Super Power. Głównymi celami działania Fundacji są: rozwijanie świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego posługiwania się materiałami pirotechnicznymi, upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat wpływu materiałów pirotechnicznych na środowisko, popularyzowanie wiedzy związanej z historią fajerwerków oraz tradycją pokazów sztucznych ogni. Organizacja zajmuje się również doradztwem, szkoleniem kadr, analizą przepisów prawa dotyczących środków pirotechnicznych, reprezentowaniem i ochroną praw podmiotów zainteresowanych działalnością Fundacji.

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!