Kryzys? W tych branżach pracy nie brakuje!

Sektor publiczny jako jedną z niewielu branż w Szwajcarii, która trzyma się zaskakująco dobrze.

Od prawie dziesięciu miesięcy pandemia koronawirusa odbija się czkawką w całej Szwajcarii. To oraz wprowadzone obostrzenia ma ogromny wpływ na rynek pracy w alpejskim kraju. W wielu branżach liczba miejsc pracy drastycznie spadła. Szczególnie w branży gastronomicznej ilość zatrudnionych zmniejszyła w porównaniu z zeszłym rokiem o około 23 tys. W hotelarstwie sytuacja pracę straciło 6200 osób, a w branży pozostałych usług 7100 osób. Na znaczeniu straciły także agencje pracy tymczasowej.

Niektóre branże radzą sobie jednak lepiej z kryzysem, niż inne. W trzecim kwartale bieżącego roku liczba osób zatrudnionych w kraju ponownie wzrosła. Są bowiem sektory, które w przeciągu ostatniego roku tworzyły ciągle nowe miejsca pracy. To dotyczy szczególnie opieki zdrowotnej oraz społecznej. Także administracja publiczna i branża wychowania i nauczana w ciągu zeszłego roku szukały chętnych do pracy.

Seco podkreśla, że szwajcarska gospodarka przechodzi kryzys wywołany koronawirusem w porównaniu z innymi państwami stosunkowo łagodnie. Patrząc na rynek pracy nie trudno jednak zauważyć, że bardzo duża liczba zatrudnionych ciągle pracuje w formie Kurzarbeit, przez co jest zależna od pomocy państwa.

Źródło: blick.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!