Osoby mieszkające w Niemczech muszą przygotować się na zmiany, które nastąpią od nowego roku. Te obejmą praktycznie wszystkich.
Wzrost Kindergeld i Kinderfreibetrag
Od 2021 roku miesięczna stawka Kindergeld wzrośnie o 15 euro. Stawka za pierwsze i drugie dziecko wyniesie więc 219 euro. Trzecia pociecha otrzyma 225 euro, a czwarta i każda kolejna 250 euro miesięcznie. Z kolei kwota wolna od podatku ze względu na posiadanie dzieci (niem. Kinderfreibetrag) wzrośnie od nowego roku do 8388 euro. To prawie 500 euro więcej niż dotychczas.
Wzrost wynagrodzenia minimalnego
Nowy rok przyniesie wszystkim osobom pracującym za najniższa krajową podwyżkę. Stawka minimalna wynosi aktualnie 9,35 euro brutto na godzinę. Od stycznia wzrośnie do 9,50 euro brutto na godzinę. Z kolei od 1 lipca godzinne wynagrodzenie minimalne wyniesie 9,60 euro brutto. Rok później stawka ma wynieść już 10,45 euro brutto na godzinę.
Koniec z dodatkiem solidarnościowym
Od 2021 roku większość mieszkańców Niemiec nie będzie musiała opłacać już dodatku solidarnościowego (niem. Solidaritätszuschlag). Ten będzie pobierany dopiero jeśli, ktoś ma zobowiązany do opodatkowania dochód o wysokości przynajmniej 61.717 euro.
Emerytura podstawowa
Osoby z niskim dochodem mają otrzymać wsparcie w postaci Grundrente, czyli emerytury podstawowej. Pieniądze otrzymają emeryci, którzy opłacili przynajmniej 33 składki emerytalne. Dzięki temu osoby starsze otrzymają średnio 75-80 euro więcej emerytury. Grundrente będzie obowiązywało do nowego roku, lecz wypłata pieniędzy rozpocznie się prawdopodobnie później z mocą wsteczną.
Paliwo będzie droższe
W celu ochrony klimatu niemiecki rząd wprowadził podatek węglowy, czyli tzw. CO2-Abgabe. Z tego powodu cena paliwa, oleju opałowego i gazu ziemnego wzrośnie. Podatek od 1 tony dwutlenku węgla wyniesie od 2021 roku 25 euro i będzie stopniowo wzrastał aż osiągnie kwotę 55 euro w 2025 euro. To będzie miało wpływ szczególnie na ceny paliwa, które wzrosną z tego powodu średnio o 7,5 centa.
Dodatkowo osoby, które kupią nowy pojazd z emisją CO2 wynosząca ponad 195 gramów na 1 km, zapłacą od 2021 wyższy dodatek do podatku od pojazdów samochodowych. Osoby dojeżdżające w Niemczech do pracy, mogą cieszyć się wzrostem Pendlerpauschale od 21 km z 0,30 euro za kilometr do 0,35 euro za kilometr.
Zakaz korzystania z plastików od 2021
Od 3 lipca 2021 roku w Niemczech produkcja plastikowych patyczków do uszu, sztućców, słomek, mieszadełek i patyczków do balonów, oraz styropianowych kubków i opakowań na wynos będzie zakazana.
Źródło: focus.de