Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Najważniejsze informacje o urlopie ojcowskim w Austrii

Dotychczas prawo do urlopu ojcowskiego (niem. Papamonat) mieli zasadniczo tatusiowie pracujący w służbie publicznej. Teraz wszyscy ojcowie zatrudnieni w Austrii mogą skorzystać z wolnego.

Kto może skorzystać z urlopu ojcowskiego?

Wszyscy ojcowie spełniający odpowiednie wymagania. Ojciec musi mieszkać razem z dzieckiem w jednym gospodarstwie domowym. Należy także dotrzymać wszystkich terminów zgłoszenia. Minimalny czas zatrudnienia w firmie czy wielkość przedsiębiorstwa nie mają wpływu na prawo do Papamonat w Austrii.

Od kiedy obowiązuje w Austrii urlop ojcowski?

Regulacja weszła w życie 1 września 2019 roku i obejmuje wszystkich ojców, których pociechy urodziły się 1.12.2019 roku i później.

Ile trwa urlop ojcowski?

Urlop ojcowski trwa jeden miesiąc. Ojciec może go wykorzystać w okresie od narodzin do terminu upłynięcia zakazu zatrudnienia matki (8 tygodni lub 56 dni od porodu). Urlop ojcowski nie anuluje prawa zatrudnionego do wolnego z powodu porodu dziecka.

Kiedy należy zgłosić chęć skorzystania z Papamonat?

Najpóźniej trzy miesiące przed porodem przyszły ojciec musi poinformować szefa o prawdopodobnym terminie porodu i terminie urlopu ojcowskiego.

Po porodzie ojciec musi natychmiastowo poinformować przełożonego o tym fakcie. Natomiast ostateczną decyzję o urlopie ojcowskim należy podać najpóźniej tydzień po porodzie.

Czy tatuś na urlopie ojcowskim może zostać zwolniony?

Nie. Ochrona przed wypowiedzeniem umowy obejmuje ojców najwcześniej cztery miesiące przed zakładanym terminem porodu i kończy się cztery tygodnie po zakończeniu urlopu ojcowskiego.

Czy pary jednopłciowe mogą korzystać z urlopu ojcowskiego?

Tak. Również kobiety, których partnerki urodziły dziecko, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego.

Czy urlop ojcowski jest płatny?

Podczas miesiąca nieobecności w pracy szef nie musi wypłacić zatrudnionemu wynagrodzenia, Ojcowie otrzymują jednak w czasie Papamonat świadczenie Familienzeitbonus o wysokości 22,60 euro dziennie, czyli 700 euro miesięcznie.

UWAGA! Familienzeitbonus i urlop ojcowski to dwie różne sprawy. Przy planowaniu Papamonat należy ustalić okres pobierania Familienzeitbonus na ten sam termin.

Prawo do Familienzeitbonus jest związane z kilkoma wymogami:

  • By otrzymać świadczenie należy złożyć wniosek maksymalnie 91 dni po opuszczeniu przez matkę i noworodka szpitala,
  • Rodzina musi pobierać Familienbeihilfe na dziecko,
  • Ojciec z matką muszą prowadzić wspólne gospodarstwo domowe, które jest głównym miejscem zamieszkania obydwu z nich,
  • Ojciec musi przed rozpoczęciem pobierania świadczenia znajdować się przez minimum 182 dni w stosunku pracy zobowiązującym do ubezpieczenia.

WAŻNE! Jeśli zakaz zatrudnienia matki trwa dłużej niż 91 dni po porodzie, ojciec zasadniczo może wtedy skorzystać z urlopu ojcowskiego, lecz nie ma prawa już do Familienzeitbonus.

Podczas pobierania Familienzeitbonus ojciec musi przerwać pracę zarobkową. Nie może przejść na chorobowe lub urlop wypoczynkowy. Musi skorzystać więc z urlopu ojcowskiego.

Czy ojcowie na urlopie ojcowskim są ubezpieczeni?

Jeśli w okresie urlopu ojcowskiego tatuś pobiera Familienzeitbonus, ma ubezpieczenie zdrowotne oraz emerytalne.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Chcąc zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki naszym pociechom do rozwoju i nauki, musimy sięliczyć z niemałymi kosztami,

Droga do austriackiego obywatelstwa nie jest łatwa, ani tania.

Mimo że wielu z nas emerytura wydaje się bardzo odległa, powinniśmy pamiętać o tym, że pracujemy na

Kto nie zna swoich praw, musi liczyć się z konsekwencjami. Dlatego w razie wątpliwości warto zawsze zapytać o

Zobacz jeszcze to!