Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Najważniejsze informacje o urlopie ojcowskim w Austrii

Dotychczas prawo do urlopu ojcowskiego (niem. Papamonat) mieli zasadniczo tatusiowie pracujący w służbie publicznej. Teraz wszyscy ojcowie zatrudnieni w Austrii mogą skorzystać z wolnego.

Kto może skorzystać z urlopu ojcowskiego?

Wszyscy ojcowie spełniający odpowiednie wymagania. Ojciec musi mieszkać razem z dzieckiem w jednym gospodarstwie domowym. Należy także dotrzymać wszystkich terminów zgłoszenia. Minimalny czas zatrudnienia w firmie czy wielkość przedsiębiorstwa nie mają wpływu na prawo do Papamonat w Austrii.

Od kiedy obowiązuje w Austrii urlop ojcowski?

Regulacja weszła w życie 1 września 2019 roku i obejmuje wszystkich ojców, których pociechy urodziły się 1.12.2019 roku i później.

Ile trwa urlop ojcowski?

Urlop ojcowski trwa jeden miesiąc. Ojciec może go wykorzystać w okresie od narodzin do terminu upłynięcia zakazu zatrudnienia matki (8 tygodni lub 56 dni od porodu). Urlop ojcowski nie anuluje prawa zatrudnionego do wolnego z powodu porodu dziecka.

Kiedy należy zgłosić chęć skorzystania z Papamonat?

Najpóźniej trzy miesiące przed porodem przyszły ojciec musi poinformować szefa o prawdopodobnym terminie porodu i terminie urlopu ojcowskiego.

Po porodzie ojciec musi natychmiastowo poinformować przełożonego o tym fakcie. Natomiast ostateczną decyzję o urlopie ojcowskim należy podać najpóźniej tydzień po porodzie.

Czy tatuś na urlopie ojcowskim może zostać zwolniony?

Nie. Ochrona przed wypowiedzeniem umowy obejmuje ojców najwcześniej cztery miesiące przed zakładanym terminem porodu i kończy się cztery tygodnie po zakończeniu urlopu ojcowskiego.

Czy pary jednopłciowe mogą korzystać z urlopu ojcowskiego?

Tak. Również kobiety, których partnerki urodziły dziecko, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego.

Czy urlop ojcowski jest płatny?

Podczas miesiąca nieobecności w pracy szef nie musi wypłacić zatrudnionemu wynagrodzenia, Ojcowie otrzymują jednak w czasie Papamonat świadczenie Familienzeitbonus o wysokości 22,60 euro dziennie, czyli 700 euro miesięcznie.

UWAGA! Familienzeitbonus i urlop ojcowski to dwie różne sprawy. Przy planowaniu Papamonat należy ustalić okres pobierania Familienzeitbonus na ten sam termin.

Prawo do Familienzeitbonus jest związane z kilkoma wymogami:

  • By otrzymać świadczenie należy złożyć wniosek maksymalnie 91 dni po opuszczeniu przez matkę i noworodka szpitala,
  • Rodzina musi pobierać Familienbeihilfe na dziecko,
  • Ojciec z matką muszą prowadzić wspólne gospodarstwo domowe, które jest głównym miejscem zamieszkania obydwu z nich,
  • Ojciec musi przed rozpoczęciem pobierania świadczenia znajdować się przez minimum 182 dni w stosunku pracy zobowiązującym do ubezpieczenia.

WAŻNE! Jeśli zakaz zatrudnienia matki trwa dłużej niż 91 dni po porodzie, ojciec zasadniczo może wtedy skorzystać z urlopu ojcowskiego, lecz nie ma prawa już do Familienzeitbonus.

Podczas pobierania Familienzeitbonus ojciec musi przerwać pracę zarobkową. Nie może przejść na chorobowe lub urlop wypoczynkowy. Musi skorzystać więc z urlopu ojcowskiego.

Czy ojcowie na urlopie ojcowskim są ubezpieczeni?

Jeśli w okresie urlopu ojcowskiego tatuś pobiera Familienzeitbonus, ma ubezpieczenie zdrowotne oraz emerytalne.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!