Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Moje mieszkanie, mój balkon? Nie do końca

Zasady dotyczące balkonu w Austrii

Latem wiele osób chętnie korzysta z balkonów. Jednak w Austrii należy przestrzegać pewnych zasad. Jakich? Sprawdziliśmy!

Rośliny

Balkon idealnie nadaję się na skrzynki z kwiatkami, rośliny oraz zioła. Jednak obowiązuje zasada, że obsadzanie balkonu nie może uszkodzić fasady domu, np. w postaci roślin pnących, ani wynajmowanego lokalu. Nie może także przeszkadzać innym mieszkańcom w korzystaniu ze swojego balkonu, ani zmieniać wyglądu fasady budynku.

Zatem posadzenie drzewa na balkonie jest raczej nieodpowiednie. Ostrożnym należy być także przy skrzynkach na kwiaty. Pod uwagę należy wziąć statykę i wytrzymałość balkonu. Skrzynki oraz doniczki z roślinami muszą być tak zabezpieczone, że w razie niepogody nie spadną. Ponadto kwiatki oraz wszelkie roślinki mogą rosnąć tylko na własnym balkonie. W przypadku jeśli roślina wystaje na balkon sąsiada, może on ją po prostu obciąć.

Jeśli podczas podlewania woda dostanie się na balkon sąsiada, który mieszka niżej, trzeba odpowiedzieć za szkody. Zasadniczo woda do podlewania, ziemia do kwiatów lub liście, które przeszkadzają sąsiadowi, są w Austrii zabronione.

Grillowanie na balkonie

Sezon grillowy już dawno się rozpoczął. Jednak podczas przyjemnego grillowania może szybko dojść do problemów z powodu dymu czy zapachu. Jak austriackie prawo reguluje tę kwestię? Zasadniczo nie ma zakazu grillowania na balkonie. Jednak problem tkwi w jednym małym szczególe. Dym, gaz, ciepło lub zapach nie mogą przekraczać lokalnego poziomu normy oraz nie mogą znacząco utrudniać normalnego korzystania z nieruchomości.

Co uznawane jest jako lokalne zwyczajowo należy ocenić w poszczególnych przypadkach. Jednak w umowach najmu może być przewidziany zakaz grillowania, w szczególności używanie grillu na gaz lub węgiel drzewny. Co prawda sąsiadów nie trzeba wcześniej informować o zamiarze grillowania, niemniej jednak należy ich mieć na uwadze. Dotyczy to także ilości spotkań przy grillu w skali roku. Z reguły jednak najemcy mogą grillować tak często, jak chcą, bowiem prawo nie przewiduje tutaj ograniczeń.

Zacienienie

Parasole, tenty oraz markizy dają latem wystarczająco dużo cienia na balkonie. Jakich przedmiotów można używać na balkonie, aby mieć cień? Takich, które nie mają wpływu na wygląd domu, ani nie stanowią zmiany konstrukcyjnej w wynajmowanej nieruchomości. Zatem bez problemu można korzystać z parasola. W przypadku tenty lub markizy trzeba już uzyskać zgodę właściciela, bowiem te sposoby uzyskania cienia zmieniają wygląd budynku. Warto spojrzeć w umowę najmu, gdyż może znajdywać się tam informacja, czy np. markiza jest dozwolona, bądź też nie. Innym sposobem uzyskania informacji jest bezpośredni kontakt z administracją domu.

Impreza na balkonie

Wieczory są coraz cieplejsze, zatem można znów z przyjaciółmi poimprezować na balkonie. Należy jednak być ostrożnym, bowiem z coraz lepszą atmosferą rośnie również natężenie dźwięku. Wtedy nawet najbardziej spokojny sąsiad może stracić cierpliwość i np. zadzwonić na policję.

Okres odpoczynku

W Austrii nie ma ogólnokrajowych zasad dotyczących czasu odpoczynku. Niemniej jednak w regulaminach domu często widnieje informacja, że w danym budynku obowiązuje cisza nocna od 22 do 6 rano. Zatem należy w tych godzinach zachowywać się nieco ciszej. Ustawy pojedynczych landów mogą jednak przewidywać swoje odrębne zasady w tej kwestii.

Planując większą imprezę, warto wcześniej poinformować o tym sąsiada. Dzięki temu można już wcześniej zapobiec problemom. Jeśli po godzinie 22 nadal chcemy imprezować z muzyką, należy przenieść imprezę najlepiej do środka.

Zasadniczo nie ma prawnego zakazu grillowania na balkonie. Niemniej jednak należy sprawdzić np. umowę najmu, czy rzeczywiście takowy się tam nie znajduje.  

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.