Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Mimo pandemii chętnych do pracy na austriackich polach nie zabraknie

Praca przy zbiorach w Austrii

Według prognoz austriackiej branży rolniczej w bieżącym roku nie braknie taniej siły roboczej z Europy Wschodniej do pracy przy zbiorach.

„Decydujące są w każdym razie regulacje wjazdu i wyjazdu z kraju, a aktualnie swobodny przepływ dla pomocników przy zbiorach jest możliwy” – stwierdzono w ministerstwie rolnictwa. Podkreślono także, że branża wyciągnęła wnioski i jest lepiej przygotowana na różnorodne scenariusze, niż w zeszłym roku.

Zeszłej wiosny pandemia koronawirusa była powodem zamknięcia granic, przez co robotnicy sezonowi i pomocnicy przy zbiorach z Europy Wschodniej nie mogli wjechać do Austrii. Związek Obst- und Gemüsebauern-Branchenverband zapewnił wtedy specjalny lot dla pomocników zbiorów. W kwietniu i maju 2020 sześcioma samolotami do kraju przyleciało 1000 robotników z Rumunii, Ukrainy i Kosowa. Podjęte zostały także inne działania mające na celu funkcjonowanie branży w najbardziej pracowitym okresie w roku. Dużą rolę grała wtedy platforma dielebensmittelhelfer.at, która pomagała w znalezieniu chętnych do pracy. Jeśli w bieżącym roku doszłoby do podobnej sytuacji, platforma ponownie może zyskać na znaczeniu.

Według danych branżowych co roku na austriackich polach pracuje około 15 tys. pomocników. Większość z nich pochodzi z Europy Wschodniej. Część z nich to także austriaccy studenci, osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze pracy (niem. Teilzeitbeschäftigte) oraz azylanci. Pomocnicy pracujący przy zbiorach zarabiają według zbiorowego układu pracy około 8 euro brutto na godzinę.

Źródło: diepresse

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!