Walizki spakowane, czas zamknąć służbowy laptop i w końcu odpocząć. Urlop jest bowiem ważny, a czas na naładowanie baterii i zapomnienie o codziennym stresie potrzebny.
Do ilu dni urlopu mam prawo?
Każda osoba zatrudniona w Niemczech ma prawo do urlopu. To reguluje Bundesurlaubsgesetz. W prawie określono, że minimalny wymiar urlopu przy pięciodniowym tygodniu pracy wynosi 20 dni rocznie. W przypadku czterodniowego tygodnia pracy zatrudniony ma prawo do 16 dni wolnego w roku. Jest to jednak dolna granica. Zwyczajowo w Niemczech wiele firm oferuje dodatkowe płatne dni urlopu, które są uwzględniane w umowie o pracę lub w zbiorowych układach pracy.
Co, jeśli zachoruję w trakcie urlopu?
Urlop już dawno zaplanowany, jednak nieoczekiwanie pracownik zachorował już pierwszego dnia odpoczynku. W takiej sytuacji trudno myśleć o relaksie. Czy oznacza to, że pracownik spędzi swój urlop w łóżku? Po przedłożeniu zwolnienia lekarskiego dni choroby nie będą wykorzystane jako dni urlopowe, a pracownik będzie przebywał na chorobowym.
Obowiązuje to także w sytuacji, gdy pracownik zachoruje na chorobę przewlekłą. Na leczenie i zabiegi związane z opieką i rehabilitacją nie mogą zostać przeznaczone dni urlopowe, jeśli pracownik ma prawo do dalszego wypłacania wynagrodzenia ze względu na chorobę (niem. Entgeltfotzahlung).
Co obowiązuje w czasie trwania Elternzeit?
W przypadku rodziców przebywających na urlopie wychowawczym (niem. Elternzeit) ilość dni urlopowych za każdy pełny miesiąc może zostać skrócona o 1/12. Jeśli pracownik przez 12 miesięcy będzie przebywał więc na urlopie wychowawczym, jego całkowity urlop wypoczynkowy może zostać skreślony.
Obowiązują jednak tylko pełne miesiące kalendarzowe. Jeśli zatrudniony weźmie więc urlop wychowawczy w terminie 15 sierpnia-15 września, nie straci prawa do urlopu.
Co obowiązuje w przypadku Kurzarbeit?
W czasach pandemii wiele firm przeszło na pracę w formie Kurzarbeit. W przypadku pracowników, których czas pracy został zredukowany do 0, nie powstaje prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu będzie raczej ustalony na nowo w zależności od czasu trwania Kurzarbeit.
PRZYKŁAD: Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni w roku. W lutym i marcu pracownicy przeszli na Kurzarbeit i ich wymiar czasu został zredukowany do 0. Ich prawo do urlopu wynosi więc 10/12, co daje 16,666 dni. Po zaokrągleniu pracownicy mają do dyspozycji 17 dni urlopowych.
Należy pamiętać, że w czasie obowiązywania skróconego czasu pracy, zatrudnieni mają prawo do otrzymywania świadczenia za dni urlopowe.
Co obwiązuje w przypadku zakończenia stosunku pracy?
Według niemieckiego prawa pracownik powinien wykorzystać pozostałe dni urlopowe, jeszcze w trakcie obowiązywania stosunku pracy. W niektórych przypadkach nie jest to jednak już możliwe. W takiej sytuacji pracodawca musi wypłacić pieniądze za pozostały urlop.
Co obowiązuje przy zmianie pracy?
Pracownik wykorzystuje cały swój urlop w lutym i marcu, po czym zmienia pracę. Czy w takim wypadku otrzymuje nowy wymiar dni urlopowych? Zasadniczo nie. Były pracodawca wystawia bowiem dokument z informacją o wykorzystanych dni urlopowych. W ten sposób nie powstaje podwójne prawo do urlopu w jednym roku.