Opłata klimatyczna w gminach w Valais – Saas Fee, Saas Almagell i Montreux (7 franków za noc) jest ponad siedmiokrotnie droższa niż w Zug, gdzie koszt ten wynosi zaledwie 95 rappenów. Serwis porównawczy Comparis porównał opłaty klimatyczne 80 gmin, w których odnotowano najwięcej noclegów gości zagranicznych. Średnia wysokość opłaty w Szwajcarii za nocleg dla osoby dorosłej wynosi 3,75 franka za noc.
Skąd wynikają różnice w opłacie klimatycznej? Ekspert opłat Leo Hug wyjaśnia, że różnice można wytłumaczyć faktem, że lokalni politycy prawie w ogóle nie muszą brać pod uwagę klienteli przy ustalaniu wysokości opłaty, bowiem to goście spoza miasta uiszczają tę opłatę. Nawet w obrębie kantonu różnice są duże. Przykładowo w Chur trzeba zapłacić 2,35 franka za noc, w Scuol 2,70 franka, zaś w Klosters-Serneus już 5,50 franka, a w Davos nawet 5,90 franka. Zatem czteroosobowa rodzina z dorosłymi dziećmi zapłaciłaby w Davos za 7 dni urlopu 165 franków samej opłaty klimatycznej. W Scuol natomiast byłby to koszt 76 franków.
Wpływy z podatku turystycznego są przeznaczane na finansowanie lokalnej oferty turystycznej. Jednocześnie zapewnia ona pewne korzyści, jak np. bezpłatne korzystanie z transportu publicznego.
Jednak 5 gmin turystycznych zniosło takie pakiety usług. Andermatt UR, Celerina GR, Engelberg OW, Flims GR i Val Müstair GR nie pobierają podatku turystycznego. Te gminy całkowicie stawiają na tzw. Zweitwohnungsteuer.
Źródło: blick