Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Wakeboarding na jeziorze Neuenburgersee

Wakeboarding jest świetną propozycją dla wszystkich amatorów sportów wodnych. Na sukces trzeba trochę poczekać, ale w tak pięknej scenerii, jaką gwarantują okolice wokół jeziora Neuenburgersee, zmaganie się z deską i wodą jest prawdziwą przyjemnością. W poradniku przedstawimy również inną ciekawą propozycję spędzania czasu w wodzie.

Wakeboarding na jeziorze Neuenburgersee

Położone u stóp gór Jura jezioro Neuenburgersee (fr. Lac de Neuchâtel) jest największym jeziorem, które w całości znajduje się na terenie Szwajcarii. Wokół niego rozciągają się tereny czterech kantonów – Neuchâtel, Vaud, Fryburg i Berno. Wakeboarding można uprawiać w Estavayer-le-Lac, gdzie w 1964 na brzegu powstał przeznaczony do tego celu wyciąg. Wybór lokalizacji bynajmniej nie miał nic wspólnego z malowniczą okolicą oraz położonymi w pobliżu prehistorycznymi budowlami na palach, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Chodziło o poziom wody – właśnie w tym miejscu sięga ona do piersi, co znacznie ułatwiło budowę wyciągu i jest również korzystne dla samych sportowców, kiedy czekają na motorówkę, która zabierze ich z powrotem na rampę.

Być może dla niektórych wakeboarding z początku nie robi zbyt zachęcającego wrażenia. Nogi zaczepione w uchwytach deski, uchwyt w ręce, lekko skulona pozycja – nagłe szarpnięcie linki oznacza, że już się zaczęło. Raz-dwa śmigamy po powierzchni wody z prędkością 30 km/h. Philippe Butty, do którego należy wyciąg i który sam jest wielkim fanem tego sportu, przyznaje, że na początku trzeba zarezerwować sobie ok. godziny przy rampie. W końcu deska zaczyna sunąć po falach, a nie wykonywać dziwne podskoki.  Natomiast kiedy dojdzie się do wprawy, możliwe są nawet różne akrobacje, które uwielbiają obserwować turyści. To sport z dreszczykiem.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat wakeboarding bardzo się rozwinął. „Kiedy niektórzy prezentują swoje skoki, trudno nadążyć z patrzeniem, jak to robią. To naprawdę niesamowite!”, komentuje Butty.

Wyciąg wakeboardingowy Estavayer-le-Lac jest czynny od maja do września w każdy weekend od 13:00 do 19:00, od 16 sierpnia do 23 września również w tygodniu od 18:00 do 19:00, natomiast od 3 lipca do 23 września przez cały czas od 13:00 do 20:00. Więcej informacji można zaczerpnąć na www.alphasurf.ch.

Starówka Berna (Berner Altstadt) z wody

Na tym nie koniec propozycji ciekawego spędzania czasu w kontakcie z wodą. W położonym niedaleko jeziora Neuenbuergersee mieście Berno wykształciła się bardzo interesująca tradycja kąpieli wodnych. Podczas gdy większość ludzi zwiedza miasto, jedynie zerkając na rzekę Aarę, inni wolą spoglądać na miasto z samej rzeki. Zaczynając od kąpieliska podążają w górę rzeki podziwiając widoki na starówkę, która również zalicza się do światowego dziedzictwa kultury UNESCO, aby następnie wskoczyć do wody i, mając przed sobą wspaniały widok na ratusz, pozwolić nieść się prądowi rzeki aż do kąpieliska.

Do ulubionych tras należą: Strandbad Eichholz – Freibad Marzili oraz Schwellenmättelli – Freibad Lorraine.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.