Od ponad roku trwa nieustanna walka z pandemią. Dotychczas, gdy tylko pojawiało się światełko na końcu tunelu, następował całkowity zwrot akcji, kolejne obostrzenia i ostatecznie kolejny lockdown. Obecnie w wielu krajach obostrzenia zostały mocno poluzowane, dzięki czemu społeczeństwo znów może nieco swobodniej żyć. Co prawda nie jest to jeszcze całkowity powrót do normalności, lecz nadzieje na to są coraz większe. Szczególnie w przypadku Szwajcarii. Tutaj rząd wprowadził już 3 etap powrotu do czasów sprzed pandemii – etap normalizacji. Co to oznacza? Jakie zasady teraz obowiązują?
Czas trwania
Trzeci i zarazem ostatni etap może zostać wprowadzony, jeśli całe społeczeństwo miało możliwość przyjęcia obu dawek szczepionki. Bundesrat uznał, że w Szwajcarii właśnie tak było, w związku z czym wprowadzono etap normalizacji.
Sytuacja
Nawet gdy wskaźnik osób zaszczepionych będzie wysoki, to liczba osób niezaszczepionych nadal będzie duża, ze względu na dzieci oraz osoby, które nie mogą bądź nie chcą się zaszczepić. W związku z tym w tym etapie wzrost nowych zakażeń oraz duże obciążenie służby zdrowia jest ciągle realne. Ważne, aby osoby niezaszczepione miały świadomość o ryzyku zarażenia się koronawirusem.
Działania
Działania rządu ukierunkowane są na utrzymanie funkcjonowania systemu służby zdrowia.
Poluzowania
Zamknięte przedsiębiorstwa oraz instytucje, jak i ograniczone zdolności produkcyjne mają być stopniowo znoszone. Także podstawowe obostrzenia jak np. maseczki w miejscach, gdzie jest dużo osób, będą krok po kroki odchodzić w niepamięć, aby pozytywny rozwój pandemii mógł być dokładnie monitorowany.
Zaostrzenia
Jeśli opiece zdrowia będzie grozić przeciążanie, rząd wprowadzi odpowiednie obostrzenia, lecz tylko dla osób niezaszczepionych. Ozdrowieńców z ważnym certyfikatów obostrzenia również nie będą dotyczyć.
Źródło: blick