Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Zamieszanie maseczkowe: Kto kiedy i jaką maskę musi ubrać w Austrii

obostrzenia w austrii

Obostrzenia koronawirusowe zmieniają się ostatnio w Austrii bardzo szybko. Szczególnie zasady dotyczące zakrywania ust i nosa mocno się... pokomplikowały.

Austria ponownie zaostrzyła obostrzenia. Część z nich weszła w życie już 15 września. Te dotyczą przede wszystkim osób niezaszczepionych:

  • Od teraz testy antygenowe mają ważność jedynie przez 24 h. Jedynie w przypadku testów w szkołach, te są dalej ważne przez 48 h.
  • Wprowadzony został obowiązek zakrycia ust i nosa maską FFP2 w supermarketach, sklepach z artykułami spożywczymi, aptekach i środkach transportu publicznego. Obowiązek dotyczy ten wszystkich, zarówno niezaszczepionych, jak i zaszczepionych.
  • Z kolei w handlu nakaz ubrania maski FFP2 jest skierowany do osób zaszczepionych jedynie jako zalecenie. Obowiązkiem jest z kolei dla niezaszczepionych i osób niebędących ozdrowieńcami.
  • Na eventach i wydarzeniach od 25 uczestników obowiązuje zasada 3G.
  • W placówkach kultury, gdzie nie obowiązuje zasada 3G, wprowadzony został nakaz zakrycia ust i nosa maską FFP2 dla osób niezaszczepionych i niebędących ozdrowieńcami. Dotyczy to więc muzeów, bibliotek, księgarni czy archiwów.

Co kraj związkowy, to inne zasady

Należy pamiętać, że kraje związkowe mają prawo zaostrzyć aktualne zasady. Z tej opcji skorzystała już stolica Austrii.

W Wiedniu także osoby zaszczepione i ozdrowieńcy muszą ubrać maskę w sklepach odzieżowych. Ta nie musi być jednak z rodzaju FFP2. Maskę należy ubrać także w teatrze, kinie czy na koncercie. Do tego w stolicy testy PCR są ważne tylko przez 48 h. W muzeach nie obowiązuje zasada 3G, wymagane jest jednak zakrycie ust i nosa. Osoby niezaszczepione musza w muzeach, na wystawach itp. ubrać maskę FFP2.

Skrócenie kwarantanny

Uczniowie austriackich szkół, którzy będą mieli kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, mogą skrócić kwarantannę poprzez wykonanie testu PCR 5 dnia izolacji. Dotychczas było to możliwe dopiero 10 dnia.

Maski w kościołach

W trakcie katolickich mszy i nabożeństw należy ubrać maskę FFP2. Z kolei w przypadku chrzcin, pierwszej komunii świętej, bierzmowania i ślubów obowiązuje zasada 3G. Nie ma obowiązku utrzymania odstępu ani zakazu śpiewania.

Obowiązek ten nie dotyczy dzieci poniżej 6 roku życia i osób posiadających odpowiednie zaświadczenie od lekarza. Dzieci w wieku 6-14 lat mogą ubrać zwykłą maskę chirurgiczną zamiast maski FFP2. W przypadku nabożeństw i mszy na świeżym powietrzu nie ma obowiązku zakrycia ust i nosa.

Źródło: kurier

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Robotnicy wrócą na budowy w Austrii. Praca ma być kontynuowana, jednak przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Coraz więcej instytucji jest zamykanych, ale co z urzędami pracy? Jak osoby bezrobotne powinny postępować w dobie koronawirusa?

Uwaga kierowcy! W Austrii obowiązują bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące opon zimowych niż w Polsce, czy innych krajach.

Osoby chcące podróżować po austriackich autostradach, muszą posiadać winietę. Ta może mieć formę tradycyjnej nalepki lub elektroniczną.

Zobacz jeszcze to!