Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Za co można stracić prawo jazdy w Niemczech?

Utrata prawa jazdy w Niemczech

Kto nie trzyma się zasad ruchu drogowego, musi liczyć się z konsekwencjami. Jedną z nich może być utrata prawa jazdy. W jakich sytuacjach może jednak do tego dojść?

Zakaz prowadzenia pojazdów a utrata prawa jazdy

Niemiecki ustawodawca rozróżnia między Fahrverbot, czyli zakazem prowadzenia pojazdów a Führerscheinentzug, czyli utratą prawa jazdy. Fahrverbot to nic innego jak czasowa utrata prawa jazdy, trwająca do 3 miesięcy. W tym czasie dokument musi zostać oddany odpowiedniemu urzędowi, a kierowca nie może prowadzić. Każdemu, kto nie będzie trzymał się zakazu i zostanie złapany, temu grozi kara pozbawienia do 1 roku wolności, kara pieniężna lub całkowite odebranie prawa do prowadzenia pojazdów, czyli Führerscheinentzug.

Przy Führerscheinentzug należy oddać prawo jazdy do odpowiedniego urzędu, jego ważność wygasa, a plastikowa karta zostaje zniszczona. Kierowca nie może prowadzić już żadnych pojazdów mechanicznych, do którymi jazdy wymagane jest prawo jazdy. Dodatkowo nakładany jest indywidualnie ustalany okres zakazu wnioskowania o nowe prawo jazdy. Po upłynięciu tego okresu osoba może ponownie starać się o przyznanie prawa jazdy, lecz to nie będzie łatwe. Możliwe jest udanie się na badanie medyczno-psychologiczne czy kurs pierwszej pomocy.

Za co grozi Fahrverbot i Führerscheinentzug?

Częstym powodem nałożenia zakazu jazdy są przekroczenia prędkości. Jazda w terenie zabudowanym o 31 km/h lub szybciej, lub poza terenem zabudowanym o 41 km/h za szybko, wiąże się z odebraniem dokumentu.

Także jazda po spożyciu alkoholu jest powodem nałożenia Fahrverbot. Oznacza to, że osoby posiadające we krwi 0,5-1,09 promila alkoholu powinny liczyć się z zakazem jazdy. Od 1,1 promila kierowca uznawany jest za niezdolnego do jazdy i może utracić prawo jazdy na przynajmniej 6 miesięcy.

UWAGA! Nawet jeśli kierowca ma we krwi tylko 0,3 promila, lecz jego stan będzie wskazywał na niezdolność do prowadzenia pojazdy, policja może odebrać prawo jazdy. To samo tyczy się pijanych osób jadących rowerem.

Przejechanie przez skrzyżowanie na czerwonym świetle wiąże się z narażeniem innych uczestników ruchu drogowego na utratę zdrowia i życia. W tym przypadku oraz przy wyprzedzaniu tam, gdzie obowiązuje zakaz, również nałożony może zostać zakaz jazdy.

Kierowcy, którzy uciekną z miejsca wypadku lub pod wpływem alkoholu będą zagrożeniem dla innych, muszą liczyć się z utratą prawa jazdy.

Utrata prawa jazdy przez punkty karne

Istnieje także wiele mniejszych wykroczeń, które same w sobie nie prowadzą do zakazu jazdy czy utraty prawa jazdy. Jednak jeśli takie sytuacje się namnożą, a kierowca będzie otrzymywał punkty karne, może osiągnąć maksimum 8 punktów i utracić dokument bez możliwości ubiegania się o nowy przez minimum 6 miesięcy. Ponowne dopuszczenie do jazdy wiąże się z badaniem medyczno-psychologicznym oraz złożeniem wniosku o ponowne przyznanie zgody na jazdę.

Utrata prawa jazdy na całe życie

W sytuacjach ekstremalnych możliwa jest utrata dokumentu na całe życie. To ma miejsce najczęściej jako skutek czynów karalnych, jak np.:

  • Ignorowanie okresu zakazu jazdy,
  • Notoryczne łamanie zasad ruchu drogowego,
  • Ponowne prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu,
  • Używanie pojazdu do czynów karalnych, jak napady,
  • Agresywność w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego.

Utrata prawa jazdy na całe życie może być uwarunkowana także medycznie. Przykładowo duża wada wzroku czy depresja mogą być tego powodem.

Skrócenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów w Niemczech

Po utracie prawa jazdy rozpoczyna się okres zakazu prowadzenia, w którym kierowca nie może starać się o nowy dokument. W celu skrócenia tego czasu warto skontaktować się z prawnikiem wyspecjalizowanym w temacie. To bowiem sąd decyduje, kiedy okres zakazu może zostać skrócony.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!