Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Wypowiedzenie umowy w trakcie chorobowego: Czy to jest dozwolone?

wypowiedzenie umowy

Co zrobić, gdy mimo choroby i przebywaniu na zwolnieniu lekarskim, szef zdecyduje się na wypowiedzenie umowy o pracę? Czy w Austrii jest to w ogóle dozwolone?

Czy wypowiedzenie umowy w trakcie zwolnienia chorobowego jest możliwe?

Tak, w Austrii każda osoba może zostać zwolniona bez podania powodu także w trakcie przebywania na chorobowym. Ważne jednak, by takie wypowiedzenie umowy zostało dostarczone oficjalne, najlepiej pisemnie razem z potwierdzeniem dostarczenia.

Gdy tylko dokument zostanie dostarczony, rozpoczyna się okres wypowiedzenia umowy (niem. Kündigungsfrist), a stosunek pracy trwa do terminu wypowiedzenia umowy (niem. Kündigungstermin). Zasadniczo szef nie musi podać powodu zwolnienia.

Kto opłaca po wypowiedzeniu umowy wynagrodzenie i świadczenia zastępujące wynagrodzenie?

Zwolnienie jest związane z okresem wypowiedzenia umowy, którego długość zawarta jest w umowie o pracę lub zbiorowym układzie pracy. Oznacza to, że zwolniony pracownik na chorobowym dalej otrzymuje pieniądze od pracodawcy. Nawet jeśli okres wypowiedzenia umowy upłynie przed zakończeniem zwolnienia chorobowego. Osoba dalej ma wtedy prawo do otrzymywania wynagrodzenia lub świadczeń zastępujących wynagrodzenie aż do momentu upłynięcia tego okresu.

W zależności od okresu przynależności do firmy, prawo do płatnego chorobowego trwa maksymalnie do 12 tygodni. Dokładniej wygląda to tak:

  • Do 1 roku przynależności do firmy – 6 tygodni pełnego wynagrodzenia w trakcie choroby i 4 tygodnie połowy stawki
  • 1-14 lat przynależności do firmy – 8 tygodni pełnego wynagrodzenia w trakcie choroby i 4 tygodnie połowy stawki
  • 15-24 lata przynależności do firmy – 10 tygodni pełnego wynagrodzenia w trakcie choroby i 4 tygodnie połowy stawki
  • Powyżej 25 lat przynależności do firmy – 12 tygodni pełnego wynagrodzenia w trakcie choroby i 4 tygodnie połowy stawki.

UWAGA! Jeśli wypowiedzenie umowy miało miejsce przed przejściem na chorobowe, nie obowiązuje prawo wypłacania wynagrodzenia po zakończeniu okresu i terminu wypowiedzenia. Ta sama sytuacja ma miejsce, gdy pracownik sam złoży wypowiedzenie, stosunek pracy został zakończony w trakcie okresu próbnego lub okres obowiązywania umowy o pracę upłynie.

Z kolei w przypadku zakończenia stosunku pracy za porozumieniem stron od 1 lipca obowiązują zasady, jak w przypadku wypowiedzenia umowy przez pracodawcę.

Kto po upłynięciu okresu dalszego wypłacania wynagrodzenia lub świadczeń zastępujących wynagrodzenie, dalej jest chory, będzie otrzymywał zasiłek chorobowy od kasy chorych. W tym celu należy przebywać dalej na zwolnieniu chorobowym i złożyć odpowiedni wniosek w kasie chorych. Z kolei pracodawca musi wystawić potwierdzenie wypłacania wynagrodzenia.

Kasa chorych nie wypłaca jednak 100% świadczenia. Do 43 dnia niezdolności do pracy na skutek choroby, osoba będzie otrzymywała połowę dotychczasowego wynagrodzenia brutto. Po tym dniu świadczenie wzrośnie do 60% stawki. Krankengeld, czyli zasiłek chorobowy może być wypłacany przez maksymalnie 52 tygodnie.

Co zrobić, gdy szef zwolnił mnie w trybie natychmiastowym w trakcie przebywania na chorobowym?

Zasadniczo sofortige Entlassung, czyli natychmiastowe zakończenie stosunku pracy jest dozwolone tylko, gdy jest konkretny powód. Jeśli dojdzie przykładowo do niestosownego zachowania w tracie przebywania na chorobowym, co może opóźniać proces powrotu do zdrowia, zwolnienie w trybie natychmiastowym jest możliwe, lecz tylko po okazaniu dowodów.

Co z pozostałym urlopem?

Zasadniczo przy wypowiedzeniu umowy pracodawca i pracownik dogadują się na wykorzystanie pozostałych dni wolnych. Jeśli zatrudniony wróci do pracy przed zakończeniem okresu wypowiedzenia, powinien dogadać się z pracodawcą, jak rozwiążą ten problem.

Jeśli jednak do końca okresu wypowiedzenia umowy pracownik pozostaje na zwolnieniu chorobowym, możliwe jest wypłacenie należności za niewykorzystany urlop (niem. Urlaubsersatzleistung).

Kiedy mam zarejestrować się jako bezrobotny?

Najlepiej zgłosić się do AMS-u tak szybko jak to możliwe. Można to zrobić przez konto eAMS, online, mailowo, faksem, pocztą i osobiście. Nie trzeba czekać do dnia zakończenia stosunku pracy.  Wystarczy, że pracownik wie, którego dnia ten dokładnie się zakończy.

Najpóźniej należy to zrobić pierwszego dnia bezrobocia. Inaczej może dojść do opóźnień wypłaty zasiłku dla bezrobotnych. Dodatkowo niezarejestrowanie się na czas w AMS-ie oznacza przerwę w ochronie ubezpieczeniowej.

Źródło: stepstone

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!