Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Weihnachtsgeld w Szwajcarii w pytaniach i odpowiedziach

Weihnachtsgeld

Wraz ze zbliżającymi się świętami, właściciele firm przygotowują dla swoich pracowników dodatek świąteczny. Czy każdy ma jednak do niego prawo? I jak wysokie jest Weihnachtsgeld?

Czym jest Weihnachtsgeld?

Weihnachtsgeld, czyli dodatek świąteczny lub 13 pensja jest wynagrodzeniem specjalnym i jest wypłacane dodatkowo do ustalonej pensji. Jest to forma nagrody dla pracowników za wykonywaną przez cały rok pracę. Oznacza to, że nie ma odgórnego prawa do Weihnachtsgeld. Bonus przyznawany jest, jeśli w umowie o pracę lub umowie taryfowej znajdzie się odpowiedni zapis.

Jeśli pracodawca zdecyduje się na wypłacenie dodatku świątecznego, musi zawrzeć pisemne lub ustne porozumienie z zatrudnionym.

Co ciekawe, jeśli w ostatnich 3 latach z rzędu z tego samego powodu wypłacany był bonus o tej samej wysokości, traci on swój dobrowolny charakter i pracodawca musi wypłacić go obowiązkowo.

Kiedy wypłacane jest Weihnachtsgeld?

Każda firma może sama ustalić, kiedy wypłaci 13 wynagrodzenie. Może to mieć formę rozdzielenia bonusu na małe kwoty i wypłacania go co miesiąc razem z wynagrodzeniem lub przekazania pracownikowi w jednym momencie pełnej kwoty. Najpóźniej z wynagrodzeniem grudniowym musi znaleźć się u pracownika. To jest zasadniczo ustalone w zbiorowym układzie pracy.

Ile wynosi Weihnachtsgeld w Szwajcarii?

Wysokość dodatku świątecznego jest zależna od średniego wynagrodzenia miesięcznego. Chyba że w umowie zawarto inny zapis.

W przypadku osób, które nie pracują w firmie jeszcze pełen rok, przyznawane jest część Weihnachtsgeld, obliczane na podstawie liczby przepracowanych miesięcy.

Prawa do dodatku świątecznego nie mają osoby, których stosunek pracy został zakończony w trakcie okresu próbnego.

Co z Weihnachtsgeld w przypadku pracy za stawkę godzinową?

Jeśli zostało to zawarte w umowie, pracownik otrzyma 13 wynagrodzenie, nawet przy wykonywaniu swoich obowiązków za stawkę godzinową. Wypłata bonusu następuje zgodnie z prawem w każdym miesiącu. Oznacza to, że pracodawca nie może wypłacić przed świętami całego dodatku, lecz musi podzielić go na równe 12 części i przekazywać razem z pensją.

Weihnachtsgeld przy rozpoczęciu lub zakończeniu stosunku pracy

Za niepełny rok pracy w firmie przysługuje proporcjonalna do przepracowanego okresu część premii.

UWAGA! Weihnachtsgeld nie przysługuje w przypadku zakończenia stosunku pracy w trakcie obowiązywania okresu próbnego.

Weihnachtsgeld a Kurzarbeit

Niektórzy pracodawcy obniżają dodatek świąteczny ze względu na wprowadzony skrócony czas pracy.

Weihnachtsgeld a choroba

W przypadku nieobecności w pracy z powodu choroby pracownik otrzymuje Krankentaggeld. W przypadku choroby 13 wynagrodzenie jest zawarte w pensji. Oznacza to, że za ten czas pracodawca nie musi wypłacać premii. Ponieważ często rozchodzi się tu jednak o bardzo małą kwotę, wiele firm wypłaca standardowe Weihnachtsgeld. To zależy jednak od pracodawcy!

Weihnachtsgeld a podatki

Także w przypadku 13 wynagrodzenia obowiązują standardowe opłaty podatkowe. Od dodatku świątecznego odliczane są więc składki na AHV, ALV, NBU, KTG itp.

Źródło: bexio

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 5 listopada, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!