Paliwo
Pierwszą ze zmian jest cena paliwa. Na skutek reformy podatkowej od lipca 2022 paliwo będzie droższe. Diesel podrożeje średnio o 0,09 euro, a litr benzyny o 0,08 euro.
Jednak regionalny bonus klimatyczny (niem. Klimabonus) nieco pomoże złagodzić nowopowstałe koszty.
Podwyżka NoVA
Wraz z nowym rokiem w życie wejdzie zaostrzenie Normverbrauchsabgabe (NoVA), czyli podatku od unormowanego zużycia paliwa. Stawka wzrośnie dla wszystkich nowych pojazdów, które emitują więcej niż 109 gramów CO2 na kilometr jazdy średnio o 1%.
Z kolei w przypadku pojazdów, które wydzielają więcej niż 185 gramów CO2 na kilometr, w grę wchodzi podwyżka składki ubezpieczeniowej o 60 euro za każdy gram CO2 powyżej limitu.
Do tego maksymalna stawka procentowa NoVA dla samochodów osobowych wzrośnie od nowego roku do 60%. To dotyczy pojazdów, które spalają więcej niż 14 l diesla lub 16 litrów benzyny na 100 km.
Motorbezogene Versicherungssteuer
Podatek Motorbezogene Versicherungssteuer wzrośnie od 1 stycznia 2022 dla wszystkich po raz pierwszy dopuszczonych do ruchu pojazdów o 34,56 euro rocznie.
Korzystanie z pojazdu firmowego w celach prywatnych
Kto korzysta z pojazdu firmowego w celach prywatnych, musi płacić za to podatek. Miesięczna kwota, którą należy opodatkować, jest obliczona na podstawie kosztów emisji CO2 i zakupu. Od 1 stycznia stawka ta będzie wynosiła 1,5% kwoty za pojazdy, które emitują maksymalnie 135 gramów CO2 na kilometr (maksymalnie 720 euro miesięcznie). W przypadku pojazdów z większą emisją stawka wynosi 2% (maksymalnie 960 euro miesięcznie). Z opłat zwolnione są jazdy elektryczne i wodorowe.
Waga pojazdów elektrycznych
Od 1 marca 2022 posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą prowadzić pojazdy elektryczne o wadze do 4250 kg.
Stacje ładowania pojazdów
Od 1 stycznia do postawienia stacji ładującej nie jest wymagana zgoda wszystkich współwłaścicieli terenu. Wystarczy jedynie wysłanie pisemnej zapowiedzi. Jeśli współwłaściciele w ciągu 2 miesięcy nie wniosą sprzeciwu, automatycznie wydają zgodę na postawienie stacji ładującej. Ta obowiązuje przez przynajmniej 5 lat.
Parkpickerl w Wiedniu
Od 1 marca 2022 cały Wiedeń stanie się strefą krótkiego parkowania, a dla mieszkańców dzielnic zostanie wprowadzone Parkpickerl, które będzie kosztowało 10 euro miesięcznie.
Winieta
W porównaniu z zeszłym rokiem cena winiety na rok 2022 wzrosła o 1,5%. Informacje o tegorocznej winiecie, jak i jej ceny, można znaleźć tutaj.
Źródło: krone