Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Kindergeld – Konto oraz planowane zmiany w świadczeniach rodzinnych w Austrii

Reforma zasiłku rodzinnego: Jeśli ojcowie i matki podzielą między sobą urlop wychowawczy w miarę po równo mogą w przyszłości liczyć na sowity finansowy bonus.

Austriacki rząd wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców chce na jesień bieżącego roku rozmawiać o reformie świadczeń rodzinnych, tak by zachęcić m.in. ojców by ci chętniej decydowali się na urlop wychowawczy. W połowie 2016 roku mają zostać również zrealizowane plany dotyczące tzw. konta Kindergeld (Kindergeld-Konto). Oto co czeka rodziców w najbliższym czasie.

Kindergeld-Konto

Na początek: świadczenie rodzinne zależne od wynagrodzenie nadal pozostanie zachowane. W przyszłości zostaną jednak zlikwidowane obecnie obowiązujące cztery warianty jego otrzymywania. Zamiast tego twórcy ustawy przewidują wypłatę pełnej sumy na konto Kindergeld. Jak wysoka będzie to suma – na razie nie wiadomo. Minister Karmasin mówi o „uśrednionej kwocie”.

Obecnie rodzice w sumie pobierają z państwowej kasy w zależności od wariantu świadczenia między 13.800 a 15.700 euro. Nawet jeśli ojcowie idą na urlop wychowawczy. Przy uśrednionej kwocie można zakładać, że na koncie pojawi się 14.000 euro. Rodzice nie mogą liczyć na więcej pieniędzy niż dotychczas – wykluczyła to minister Karmasin.

Środki z konta Kindergeld będą mogły być pobierane w przyszłości od 12 do 36 miesięcy po narodzinach dziecka. Im krócej rodzice będą pobierać świadczenie tym będzie ono wyższe; im dłużej tym niższe. Jeśli rodzice będą chcieli w pełni wykorzystać udostępnioną im przez państwo kwotę, każdy z nich musi brać czynny udział w wychowaniu. Minister Karmasin chce by ojcowie przejęli między 20 a 25% urlopu wychowawczego. Obecnie jest to średnio 17%.

Możliwość zmiany wariantu

Obecnie jeśli rodzice wybiorą jeden z czterech dostępnych wariantów, mają jedynie dwa tygodnie na zmianę decyzji. Innymi słowy, jeśli rodzic zdecyduje się na szybszy powrót do życia zawodowego niż pierwotnie planował, straci finansowo. W przyszłości ma być inaczej. Zgodnie z zapowiedziami minister, w przyszłości decyzję będzie można zmienić w przeciągu pierwszego roku przynajmniej raz. Pozostała kwota będzie dzielona na mniej lub więcej miesięcy niż planowano.

Bonus dla ojców za urlop wychowawczy

Chcąc zachęcić większą rzeszę ojców do dłuższego pozostania na urlopie wychowawczym rząd chce wprowadzić tzw. „bonus partnerski”. Obecnie ojcowie zostają w domu przy dziecku na średnio dwa czy trzy miesiące. W przyszłości rządzący przewidują sowitą premię finansową jeśli tylko rodzice podzielą urlop wychowawczy miedzy siebie w miarę równo. O jakiej sumie mowa? Nie wiadomo.

Miesiąc wolnego?

Na razie nie wiadomo czy w przyszłości ojcowie wzorem urzędników będą mogli pozostać w domu przy potomstwie tuż po jego narodzinach przez 4 tygodnie. Trwają rozmowy pomiędzy ministrem spraw społecznych Hundstorferem a ministrem finansów Mitterlehnerem.

Motywacja dla firm

Obecnie firmy w Austrii raczej niechętnie patrzą na ojców decydujących się na „tacierzyńskie”. W ankietach dla ministerstwa tylko 25% ojców przyznało, że było wspieranych przez pracodawców. Minister Karmasin chce więc by firmy dostrzegły pozytywne strony takowego urlopu. „Ojcowie bardzo często wracają później do pracy z nowymi umiejętnościami, chętniej pracują w grupach i są bardziej odporni na stres”. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.