Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Niemcy luzują: Jakie obostrzenia zostaną zniesione 4 marca?

Obostrzenia w Niemczech

Niemcy wchodzą w kolejną fazę luzowania obostrzeń. Co tym razem zmieni się w kraju?

Pierwszy weekend marcowy jest w tym roku dla wielu osób szczęśliwą datą. Od 4 marca będzie obowiązywać znacznie mniej restrykcji niż dotychczas. W końcu zostaną otwarte też kluby i dyskoteki. Jednak tylko przy uwzględnieniu zasady 2Gplus. Oznacza to, że wejść mogą zaszczepieni lub ozdrowieńcy po wykonaniu testu na koronawirusa, który jest dostępny za darmo w aptece lub w wielu centrach testowych. Osoby, które otrzymały 3 dawkę szczepionki, testu wykonać nie muszą.

Ważność certyfikatu koronawirusowego

Ozdrowieńcy mogą legitymować się paszportem covidowym w Niemczech przez 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki na koronawirusa mogą korzystać z certyfikatu covidowego przez 270 dni. Osoby zaszczepione 3 dawkami szczepionki na koronawirusa nie są ograniczone terminem ważności paszportu koronawirusowego.

Co zmieni się 4 marca?

Zasadniczo w przestrzeni publicznej będzie obowiązywać zasada 3G, jak np. u fryzjera, w siłowniach, restauracjach, na basenie czy w zoo. Tylko w niewielu miejscach obowiązuje 2G, np. na stadionach czy koncertach.

W handlu detalicznym nie ma już żadnych ograniczeń wstępu. Utrzymany został jedynie obowiązek założenia maski i utrzymania odstępu.

Wyjazd za granicę

Zasadniczo osoby wyjeżdżające za granicę nie będą musiały wykonać testu na koronawirusa, jeśli są zaszczepione lub ozdrowieńcami. Niezaszczepieni muszą z kolei wykonać w granicach Unii Europejskiej szybki test antygenowy.

Wjazd do Niemiec z dotychczasowych obszarów ryzyka nie wiąże się już z obowiązkiem kwarantanny dla niezaszczepionych dzieci i dorosłych. Nie trzeba będzie wypełniać też już formularza wjazdu. Wystarczy test na koronawirusa, zaszczepienie lub bycie ozdrowieńcem.

Uwaga! Zasada 3G w miejscu pracy i publicznych środkach transportu obowiązuje do 20 marca.

Co obowiązuje w poszczególnych krajach związkowych

Badenia-Wirtembergia

W tym kraju związkowym większość obostrzeń została już złagodzona. W większości miejsc obowiązuje zasada 3G. Kluby są otwarte przy utrzymaniu 2Gplus. Limity dla eventów i wydarzeń zostały zwiększone do 6 tys. odwiedzających w pomieszczeniach zamkniętych przy utrzymaniu 60% objętości budynków. Limit na świeżym powietrzu wynosi 75% objętości.

Najpóźniej od 20 marca limity zostaną zniesione i będzie obowiązywać nakaz zakrycia usta i nosa.

Bawaria

Bawaria otworzy 4 marca kluby i dyskoteki. Do tego w gastronomii, na basenie, siłowni, kinie czy teatrze obowiązywać będzie zasada 3G. W pomieszczeniach zamkniętych dalej utrzymany zostanie nakaz zakrycia ust i nosa.

Berlin

W Berlinie 4 marca otwarte zostaną kluby i dyskoteki przy uwzględnieniu zasady 2Gplus. W gastronomii obowiązywać będzie zasada 3G.

Brandenburgia

Brandenburgia wprowadzi 4 marca na terenie całego kraju związkowego zasadę 3G. Tylko w klubach i dyskotekach trzeba będzie przestrzegać zasady 2Gplus. Dodatkowo we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych obowiązywać będzie dalej nakaz zakrycia ust i nosa.

Brema

Brema otworzy 4 marca wszystkie kluby i dyskoteki.

Hamburg

W Hamburgu zasada 2G plus ma zostać zastąpiona nakazem zakrycia ust i nosa maską FFP2 dla osób powyżej 14 roku życia.

W handlu detalicznym wystarczy maska chirurgiczna. Z kolei w restauracjach i miejscach noclegowych, jak i u usługodawców wykonujących usługi na ciele oraz przy uprawianiu sportu w pomieszczeniach zamkniętych z nakazem ubrania maski FFP2 będzie także obowiązywała zasada 3G.

Przy uprawianiu sportu oraz przy stole w lokalu gastronomicznym maskę można zdjąć.

W klubach i dyskotekach obowiązywać będzie zasada 2Gplus jednak nie będzie obowiązku zakrycia ust i nosa.

Hesja

Na eventach na świeżym powietrzu od 4 marca obowiązywać będzie limit 25 tys. widzów. Przy czym od 500 miejsc obowiązywać będzie maksimum 75% objętości obiektu. W pomieszczeniach zamkniętych limit wynosi 6 tys. odwiedzających, a maksimum objętości od 500 miejsca jest na poziomie 60%. Przy więcej niż 10 osobach wprowadzona zostanie zasada 3G, a przy ponad 500 odwiedzających 2Gplus. Osoby zaszczepione 3 dawką szczepionki będą mogły wejść bez wykonania testu. W gastronomii obowiązywać będzie zasada 3G, a w klubach i barach 2Gplus.

Meklemburgia-Pomorze Przednie

Od 4 marca obowiązywać będzie 3G w gastronomii i miejscach noclegowych. Limity na wydarzeniach masowych zostaną zwiększone, a kluby i dyskoteki ponownie otwarte.

Dolna Saksonia

W lokalach gastronomicznych, miejscach noclegowych oraz na eventach do 2 tys. osób obowiązywać będzie zasada 3G. Kluby i dyskoteki zostaną ponownie otwarte, jednak utrzymany zostanie nakaz zakrycia ust i nosa maską FFP2, jeśli odwiedzający nie zajmie miejsca siedzącego.

Nadrenia Północna-Westfalia

W klubach i dyskotekach od 4 marca będzie obowiązywała zasada 2Gplus. W większości dziedzin życia publicznego wiążące będzie jednak 3G. Zwiększone zostaną także limity na meczach i wydarzeniach masowych.

Saara

W gastronomii i hotelach nie będzie obowiązywała już zasada 2Gplus. Ta zostanie wprowadzona jednak w dyskotekach i klubach.

Saksonia

Formularz kontaktowy trzeba będzie wypełnić już tylko w placówkach medycznych lub socjalnych. Utrzymany został obowiązek zakrycia ust i nosa. W barach bez parkietu do tańczenia, DJ, zespołu czy karaoke obowiązywać będzie od 4 marca zasada 3G. W klubach i dyskotekach należy z kolei przestrzegać zasady 2Gplus. Nie trzeba jednak nosić masek i utrzymywać odstępu.

Saksonia-Anhalt

W gastronomii, hotelach i zorganizowanym sporcie od 4 marca obowiązywać będzie zasada 3G. Do tego zwiększone zostaną limity na wydarzeniach masowych, a w klubach i dyskotekach wprowadzone zostanie 2Gplus.

Szlezwik-Holsztyn

Jeszcze nie do końca wiadomo, co dokładnie będzie obowiązywało w Szlezwiku-Holsztynie. Niektóre miejsca zapowiedziały już jednak, że 4 i 5 marca odbędą się imprezy. Zasadniczo kraj związkowy będzie trzymał się ustaleń rządu niemieckiego. W życiu publicznym będzie obowiązywała więc zasada 3G, a w dyskotekach 2Gplus.

Turyngia

Już teraz w Turyngii obowiązują złagodzone zasady pandemiczne. Ponownie odbywać się mogą festyny i eventy na świeżym powietrzu. Przy organizacji festiwali trzeba spełnić kilka dodatkowych wymogów.

W barach obowiązuje zasada 3G, a w parkach rozrywki i na salach zabaw zasada 2G. Z kolei w klubach, barach, dyskotekach i domach publicznych trzeba przestrzegać zasady 2Gplus.

Stan na: 02.03.2022

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Chcesz wypowiedzieć umowę najmu w Niemczech? Zła wiadomość – bezterminowe wypowiedzenie jest możliwe tylko w ściśle określonych przypadkach. Decydując się
Każdy z nas cieszy się na święta, zwłaszcza jeśli są dniami ustawowo wolnymi od pracy w Niemczech. Również w 2025

W Niemczech ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Tysiące ludzi jednak go nie posiadają. Czy jest to karalne? Co się stanie, jeżeli

Jeśli dochód nie jest wystarczający dla całej rodziny, rodzice lub prawni opiekunowie mogą otrzymać oprócz zasiłku rodzinnego dodatek na dziecko,

Zobacz jeszcze to!