Kto może rozpocząć pracę jako spawacz?
By zacząć pracować na stanowisku spawacza, konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności oraz uprawnień spawalniczych. Uprawnienia te zdobywa się po pozytywnie zaliczonym egzaminie na spawacza.
Osoby, które jeszcze nie potrafią spawać, w pierwszej kolejności powinny zapisać się na szkolenie spawaczy WELDER podczas którego można dokładnie zapoznać się z wybraną techniką lub technikami spawania, a następnie podejść do egzaminu.
Najważniejsze wymogi, które należy spełnić, by zapisać się na kurs spawalniczy to:
- wiek co najmniej 18 lat
- wykształcenie co najmniej na poziomie podstawowym
- brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy w spawalnictwie
Kurs spawalniczy – przebieg
Każde szkolenie spawaczy składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. W trakcie zajęć kursant dowiaduje się więcej o wybranej metodzie spawania, na przykład TIG, MIG/MAG oraz prowadzi spawanie pod okiem instruktora. W trakcie kursu przekazuje się również informacje dotyczące bezpieczeństwa spawania.
Szkolenie zakończone jest egzaminem, podczas którego sprawdzane są wiedza oraz umiejętności kursanta. Pozytywne zaliczenie egzaminu pozwala na otrzymanie uprawnień spawalniczych – są one również ważne poza granicami kraju.
Całkowity czas trwania szkolenia spawalniczego to najczęściej 2 tygodnie. Zajęcia mogą odbywać się w ciągu tygodnia lub też weekendowo w intensywnym trybie.
Ile kosztuje kurs na spawacza?
Ceny szkoleń spawalniczych zależne są od wybranego ośrodka szkoleniowego, rodzaju kursu oraz stopnia jego zaawansowania.
Za szkolenie spawaczy dla osób początkujących, które jeszcze nie posiadają umiejętności spawania, trzeba zapłacić najczęściej od 1,8 tys. zł do 2,5 tys. zł. Szkolenia przeznaczone dla osób zaawansowanych związane są z wyższymi kosztami.
Na kursy spawalnicze można uzyskać również dotacje, które pozwalają na zredukowanie kosztów związanych z uczestnictwem w zajęciach.
W cenie kursu znajdują się już zajęcia dydaktyczne – teoretyczne oraz praktyczne, materiały dla spawaczy, a także dostęp do zaplecza technicznego oraz egzamin spawalniczy. Również organizator może zaoferować catering na czas kursu.
Więcej informacji dotyczących szkoleń spawalniczych organizowanych w różnych ośrodkach szkoleniowych w Polsce można znaleźć bezpośrednio na ich stronach internetowych.
/Material partnera/