Czy pandemia koronawirusa już się skończyła?
Koniec stanu zagrożenia epidemiologicznego nie oznacza, że pandemia się zakończyła. Należy liczyć się z sezonowymi falami zachorowań. Do wiosny 2023 roku ma obowiązywać okres przejściowy. Co to oznacza? Obowiązujące struktury dotyczące testowania, szczepienia i formularzy kontaktowych pozostaną utrzymane, w celu możliwie szybkiej reakcji, gdy to będzie wymagane. Do 22 kwietnia potrwają w tym temacie konsultacje.
Czy mając pozytywny wynik testu na koronawirusa, muszę zostać w domu?
W piątek zniesiony zostanie obowiązek pięciodniowej izolacji przez chorych na koronawirusa. Wprawdzie władze zalecają, pozostanie w domu przy wykazywaniu symptomów choroby, lecz nie jest to już nakazem.
Czy wykazując symptomy zachorowania na koronawirusa, mogę otrzymać darmowy test na koronawirusa?
Tak, państwo w dalszym ciągu będzie przejmowało koszty za testy dla osób wykazujących symptomy zakażenia.
Czy muszę jeszcze nosić maseczkę?
W piątek zniesiony zostanie obowiązek zakrycia ust i nosa w transporcie publicznym, domach opieki czy placówkach medycznych. Noszenie maseczki pozostaje dobrowolną decyzją.
Uwaga! Kantony mogą wprowadzić nakaz zakrycia ust i nosa na swoim terenie! Przykładowo w Bernie i Genewie maseczkę trzeba ubierać w szpitalu i domu opieki.
Czy można dalej korzystać z aplikacji SwissCovid-App w celu ustalenia osób, z którymi chory miał kontakt?
Nie. Aplikacja zostanie w piątek dezaktywowana. Przynajmniej chwilowo. Wszystkie dane użytkowników zostaną usunięte. Jeśli sytuacja epidemiologiczna znacząco się pogorszy, aplikacja może zostać ponownie uruchomiona.
Czy dalej będą wystawiane certyfikaty dla zaszczepionych, ozdrowieńców i osób posiadających negatywny wynik testu na koronawirusa?
Tak. Mogą one być potrzebne w celu odbycia podróży zagranicznych. W Szwajcarii od 17 lutego nie ma obowiązku ich przedłożenia.
Uwaga! Kantony mogą jednak wprowadzić ten obowiązek na własnym terenie!
Stan na 31.03.2022