Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Winieta w Szwajcarii – przydatne informacje

Wraz z końcem stycznia zeszłoroczna winieta straciła ważność. Przy okazji zakupu nowej przypominamy ważne informacje dotyczące zakupu, sprzedaży oraz sposobu przymocowania.

Zakup winiety

Winietę można zakupić w szwajcarskich urzędach pocztowych, na stacjach benzynowych, w warsztatach, oddziałach TCS Schweiz oraz w Strassenverkehrsamtach.

Dla winiet zakupionych za granicą cena jest ustalana w zagranicznej walucie. W krajach europejskich jest to zwykle 40 euro. Poza granicami Konfederacji winiety można kupić w siedzibach automobilklubów, w rejonach przygranicznych na stacjach benzynowych przy autostradach, koskach oraz w tzw. Trafikach (w Austrii). Przy granicy naklejki sprzedają również urzędy celne. Winietę można wtedy zakupić w euro, funtach, w dolarach amerykańskich a także przy pomocy najbardziej powszechnych kart kredytowych. Należy jednak pamiętać, że przy płatności gotówką celnicy wydadzą nam resztę zawsze w frankach szwajcarskich.

Jak poprawnie przymocować winietę

Dla własnego dobra, należy zwrócić uwagę jak poprawnie przymocować naklejkę w naszym pojeździe:

  • Przy pojazdach z przednią szybą winieta powinna być przyklejona od wewnętrznej strony oraz w miejscu, gdzie będzie dobrze widoczna z zewnątrz.
  • Przy pojazdach bez przedniej szyby jak np. naczepy czy motocykle, winietę należy przykleić na niewymienialnej i ławo dostępnej części pojazdu.

Za próbę przymocowania winiety za pomocą kleju lub taśmy klejącej grozi mandat. To samo dotyczy przypadków, gdzie jesteśmy w posiadaniu winiety lecz nie zostanie ona przyklejona. Odklejanie i przeklejanie winiety jest niedozwolone. To samo dotyczy wymiany przedniej szyby. Odklejone winiety tracą swoją ważność.

Wysokość wspomnianego mandatu to 200 franków.

Zwrot / wymiana winiety

Radzimy by nie kupować winiety na zapas. Za zakupione i niewykorzystane winiety nie odzyskamy bowiem swoich pieniędzy – nie można ich oddać. Także w przypadku zgubienia czy uszkodzenia winiety, nie można ubiegać się o zwrot pieniędzy lub jej wymianę.

Urzędy Celne wymieniają winiety na nowe, bez ponoszenia dodatkowych kosztów tylko w następujących przypadkach:

  • błędy w druku,
  • wymiana przedniej szyby (uszkodzenie np. przez kamień) w zagranicznych samochodach. W takich przypadkach należy przedłożyć w urzędzie starą winietę lub to co po niej pozostało oraz rachunek za wymianę szyby. Jeśli chodzi o samochody zarejestrowane w Szwajcarii – za wymianę w takim przypadku odpowiada ubezpieczyciel. 
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.