Greenpeace sprawdził udział plastiku różnych producentów w recyklingu tworzyw sztucznych w Austrii, który wynosi 14%. Organizacja pozarządowa stwierdziła, że skuteczny recykling jest mitem. Myśli też, że koniec zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi może spowodować tylko jego rezygnacja lub zwrot. Z „Raportu o stanie odpadów 2021” wynika, że co roku Austria wyrzuca około 46 000 kontenerów, pełnych plastikowych odpadów. Jest to około milion ton rocznie.
Od 2025 roku Austria wprowadza kaucję dla jednorazowych butelek i puszek z plastiku PET. Jest on najbardziej znanym rodzajem plastiku. Oprócz PET, używane są również 4 inne rodzaje tworzyw sztucznych.
Przez zaplanowane porozumienie zgromadzenia UNEA, Austria musi zmniejszyć zużycie plastiku. Do 2025 roku jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych powinny zostać zmniejszone o 25%. Członkowie rady ds. klimatu popierają ten cel. Według Eurostatu, Austria jest jednym z krajów, w którym wskaźnik recyklingu wynosi 31%. Nie jest to zbyt dobry wyniki. Dla porównania, wskaźnik recyklingu na Litwie wynosi 70%. Tym samym, Litwa jest na pierwszym miejscu w Europie, jeśli chodzi o recykling.
Źródło: krone