Ukulele – co to za instrument?
Ukulele wywodzi się z grupy małych instrumentów strunowych. W najpopularniejszej wersji posiada cztery struny. Gra się na nim zwykle palcami. Może pełnić rolę instrumentu akompaniującego lub służyć do gry solowej. Nazwa „ukulele” wywodzi się z języka hawajskiego i oznacza… „skaczącą pchłę” („uku” to pchła, a „lele” – skakać). Skąd taka nazwa? Znana legenda mówi, że Brytyjczyk Edward Purvis, wice-szambelan na hawajskim dworze królewskim, popularyzator ukulele i człowiek o niskim wzroście, w czasie gry na instrumencie poruszał palcami tak szybko, że zyskał pseudonim właśnie „ukulele”. Inne źródła nakazują tłumaczyć słowo ukulele jako „dar, który przybył z daleka”, nawiązując do portugalskiego pochodzenia instrumentu. Chociaż ostateczną formę, nazwę i rozgłos ukulele zyskało na Hawajach, to trafiło do Honolulu z Madery razem z emigrantami, którzy przypłynęli do pracy na plantacjach trzciny cukrowej końcem lat 70. XIX wieku. Dzięki wsparciu hawajskiego dworu królewskiego, ukulele szybko zdobyło sławę. Początkiem XX wieku było już znane w całych kontynentalnych Stanach Zjednoczonych.
Ukulele vs gitara
Na pierwszy rzut oka ukulele wygląda jak mała gitara klasyczna. Ma jednak krótszy gryf, mniej strun i znacznie prostszą konstrukcję od gitary. Do tego struny ukulele są cieńsze, miększe i słabiej naciągnięte. Chociaż technika trzymania i uderzania strun na ukulele i na gitarze jest bardzo podobna, to nauka gry na ukulele jest prostsza i nie wymaga tak wytrenowanych palców. Różnicę widać również w cenie. Ukulele kosztuje zdecydowanie mniej. Ceny budżetowych, ale akceptowalnych jakościowo ukulele w sklepie nauczsiegrac.pl zaczynają się już od ok. 130 zł.
Dlaczego warto grać na ukulele?
Podstawowym argumentem przemawiającym za wyborem ukulele jest łatwość nauki gry. Mniej wytrwałe osoby, w tym dzieci, z pewnością będą usatysfakcjonowane z efektów, które są szybko słyszalne i nie muszą być poprzedzone tyloma godzinami ćwiczeń, jak w przypadku nauki gry na gitarze czy instrumentach klawiszowych. Ukulele jest kompaktowe, więc wygodne dla młodszych i niższych osób. Posiada tylko cztery struny, co przekłada się na mniejszą ilość dźwięków do opanowania. Oswojenie kilku chwytów pozwala zagrać wiele piosenek. Często wystarczy kilka dni regularnych, intensywnych ćwiczeń, by zagrać kilka prostych utworów. Na ukulele gra się palcami jednej ręki, więc nie trzeba dodatkowo uczyć się gry kostką. Oczywiście na efektywność nauki gry istotny wpływ mają indywidualne predyspozycje muzyczne, stopień zaangażowania w trening, wsparcie profesjonalnego nauczyciela oraz jakość i dopasowanie instrumentu. Nauka nie będzie ani przyjemna, ani skuteczna bez dobrego sprzętu muzycznego. Kupując ukulele, upewnij się więc, że nie kupujesz zabawki!
Osoby często podróżujące z pewnością docenią mobilność ukulele. Lekki, niewielki instrument bez problemu można zabrać ze sobą w bliższą lub dalszą podróż. Stanie się nieodłącznym towarzyszem muzykowania przy ognisku – podobnie jak gitara. Ukulele zmieści się w walizce i większym plecaku.
Ukulele to również możliwość grania szerokiego repertuaru muzyki rozrywkowej. Wystarczy opanować cztery podstawowe akordy oparte na triadzie harmonicznej, by zagrać wiele różnych piosenek. Muzycy często polecają rozpoczęcie nauki gry na ukulele jako wstęp do nauki gry na gitarze. Opanowanie ukulele ułatwia późniejszą przygodę z gitarą.
Warto zacząć grać na ukulele także ze względu na niską cenę instrumentu. To rozsądny wybór na początek przygody z instrumentami, np. dla dziecka, gdy nie wiadomo, jak długo potrwa jego muzyczne hobby. Jeśli grający szybko się podda, domowy budżet zbytnio na tym nie ucierpi.
I na koniec – by grać na ukulele nie trzeba być zawodowym muzykiem ani nawet aspirować, by nim kiedyś zostać. Naukę gry na ukulele można z powodzeniem łączyć z nie-muzyczną pracą czy kierunkiem studiów. Granie na ukulele dostarcza wiele radości i satysfakcji, dlatego stanowi świetną formę codziennego relaksu. Warto zapisać się na warsztaty ukulele dla początkujących lub już grających. To świetna okazja, by poznać nowych ludzi, których łączy wspólna pasja.
/Materiał partnera/