Czym jest odfrankowienie kredytu?
Odfrankowienie kredytu to zmiana umowy kredytowej w taki sposób, żeby dalsze zobowiązanie było spłacane w polskiej walucie. Jest to proces, który wymaga rozpraw sądowych oraz spotkań pomiędzy klientami a przedstawicielami banku. Co ważne, podczas zmiany umowy kredytu dochodzi do wyliczania poszczególnych rat kredytu, a w konsekwencji bank jest zobowiązany do wypłaty kredytobiorcom nadwyżek w spłacie kredytu, które pojawiły się na skutek niewłaściwego i niekorzystnego przeliczania przez instytucję kursów waluty.
Odfrankowienie kredytu skutkuje więc nie tylko zwrotem części niesłusznie poniesionych prze kredytobiorców kosztów, ale również obniżeniem kolejnych rat, jakie jeszcze pozostały do spłaty kredytu. Istotne jest tutaj również to, że przeliczenie rat z franków szwajcarskich na złotówki przy modyfikacji umowy kredytowej następuje w oparciu o dotychczasowe procentowanie, co jest również korzystne dla klientów.
Dlaczego możliwe jest odfrankowienie kredytu?
Odfrankowienie kredytu, a nawet w niektórych przypadkach unieważnienie umowy są możliwe, ponieważ w umowach zawieranych pomiędzy bankami a kredytobiorcami znajdowały się klauzule, które są niezgodne z zasadami ustawowej konstrukcji umowy kredytu. Naruszały one zasady współżycia społecznego oraz w rażący sposób wpływały niekorzystnie na klientów instytucji finansowych. Z tego względu okazuje się, że wielu frankowiczów ma wiele nadpłaconych rat kredytu. Środki te były do tej pory niejako zamrożone przez bank i pobierane przez instytucje podczas niekorzystnego dla kredytobiorców przeliczania kursów waluty.
Czy odfrankowienie kredytu wiąże się z anulowaniem zawartej umowy kredytowej?
Zdarza się, że niektóre zapisy wynikające z umowy kredytu indeksowanego stanowią podstawę, na mocy której można wnioskować o unieważnienie umowy kredytowej. KIedy jednak można stwierdzić, że istnieje możliwość skorzystania z tej opcji? Jak znaleźć odpowiednią pomoc prawną? Najłatwiej w internecie! Wystarczy do wyszukiwarki wpisać odpowiednie hasło oraz lokalizację, np. „kancelaria prawna Wrocław„. Warto dopisać do tego, by kancelaria ta zajmowała się sprawami frankowymi. Da nam to pewność, że naszym przypadkiem zajmą się doświadczeni specjaliści.
Unieważnienie zawartej umowy kredytowej nie jest możliwe we wszystkich przypadkach, jednak już odfrankowienie umowy kredytowej jest bardzo często przeprowadzane z korzyścią dla kredytobiorców. Szczególnie, jeżeli zostanie udowodnione, że na podstawie zawartej umowy doszło do rażących nadużyć, które prowadziły do pojawienia się problemów u kredytobiorców.
Czy podczas trwania procesu można zaprzestać spłacania rat według umowy kredytu?
Kredyty frankowe, nawet w procesie prowadzącym do unieważnienia umowy, muszą być cały czas spłacane przez kredytobiorców. Należy pamiętać, że prowadzone postępowanie w żaden sposób nie zwalnia frankowiczów z dopełnienia ustaleń, które zostały zawarte w umowie kredytowej. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że w przypadku ustalenia nieważności umowy lub odfrankowienia kredytu, kwoty wpłacane podczas trwania postępowania rownież muszą zostać zwrócone przez bank.
W jaki sposób umowa kredytowa zostaje zmieniona po odfrankowieniu?
Zmiana umowy kredytu frankowego następuje po prawomocnym wyroku sądu na korzyść kredytobiorców. Wówczas zostaje wydana odpowiednia decyzja, która obliguje bank do zmiany postanowień umowy w taki sposób, żeby zostały z niej usunięte klauzule niezgodne z prawem. Postanowienia umowy zostają również zmienione w taki sposób, że dalsze zobowiązanie jest spłacane w złotówkach, bez niekorzystnych przeliczeń na inne waluty.
Czy warto samodzielnie zajmować się sprawą odfrankowienia kredytu?
Sprawy związane z umową kredytową, zwłaszcza unieważnienie kredytu lub odfrankowienie go są bardzo często trudne i czasochłonne. Wynika to z odpowiednich zabezpieczeń, jakie posiadają banki na wypadek pojawienia się właśnie takich sytuacji. W związku z tym samodzielne występowanie do sądu w takie lub podobnej sprawie może okazać się w pewnym stopniu ryzykowne dla kredytobiorców. Istnieje prawdopodobieństwo, że sprawa nie zostanie rozpatrzona po ich myśli, ponieważ nie dysponują oni odpowiednimi środkami oraz wiedzą na temat wszystkich przeprowadzonych w tym temacie spraw. Z tego względu dobrą praktyką jest skonsultowanie się ze specjalistami, którzy mają możliwość doradzić, jaki sposób postępowania jest najlepszy w konkretnym przypadku.
/Materiał partnera/