AKH Wiedeń i prowadzone wspólnie z MedUni Wiedeń kliniki uniwersyteckie w rankingu amerykańskiego magazynu “Newsweek” i dostawcy danych “Statista” zajęły 30 miejsce na liście najlepszych szpitali na świecie. Na pierwszym miejscu znalazła się Mayo Clinic w Rochester (USA). Na drugim szczeblu podium uplasowała się Cleveland Clinic (USA), zaś na trzecim Massachusetts General Hospital (USA). Najlepszym szpitalem w Europie jest Karolinska Universitetssjukhuset w Szwecji, który znalazł się na szóstej pozycji światowej listy.
Wśród top 100 najlepszych szpitali na świecie, znalazły się jeszcze 2 austriackie placówki. 58 miejsce zajął szpital Innsbrucker Universitätskliniken, a 79 Universitätsklinikum Graz. Na dalszych miejscach listy znalazły się szpitale: Landeskrankenhaus Salzburg – Universitätsklinikum (114 miejsce), Ordensklinikum Linz Elisabethinen (156 miejsce), Kepler Universitätsklinikum Linz (171 miejsce), Wiener Hanusch-Krankenhaus (198 miejsce) i Krankenhaus der Barmherzigen Schwestern Wien (234 miejsce). Dla rankingu “Top 250” ocenionych zostało ponad 2.300 szpitali z 28 krajów.
Utrzymywanie stałej jakości
Oprócz „pierwszorzędnej opieki, badań i innowacji” według magazynu Newsweek „utrzymywanie stałej jakości” wyróżnia szpitale znajdujące się na liście. „Najlepsze szpitale świata stale przyciągają najlepszych pracowników i oferują najlepsze wyniki dla pacjentów oraz najważniejsze nowe terapie i wyniki badań naukowych. Z wszystkich szpitali na świecie stosunkowo niewielka liczba mogła zapewnić to rok do roku”, można przeczytać w przedmowie do rankingu.
AKH i Med Uni Wiedeń prowadzą wspólnie 29 klinik uniwersyteckich, z ponad 400 wyspecjalizowanymi ambulatoriami. Rocznie opieką stacjonarną otaczanych jest około 80.000 pacjentów. Ambulatoria i ambulatoria specjalne są dodatkowo uczęszczane około 1,2 mln razy.
Źródło: oe24