Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Rośnie liczba przestępstw

W Szwajcarii co tydzień ginie człowiek

miejsce zbrodni
Foto: Freepik
Liczba zarejestrowanych przestępstw w Szwajcarii wzrosła o 14%. Czynów karnych z użyciem przemocy było najwięcej od czasu wprowadzenia statystyk w 2009 r.

W 2023 roku popełniono w Szwajcarii więcej przestępstw niż w poprzednim. W sumie było to 522 558 wykroczeń zarejestrowanych przez policję, co daje wzrost o 14%

Przyrost odnotowano głównie w przestępstwach przeciwko mieniu (17,6%), które wzrosły drugi rok z rzędu. Prawie 70% czynów karnych to przestępstwa majątkowe (354 967). Ponad połowa z nich to kradzieże. Największy wzrost odnotowano w przypadku kradzieży samochodów (wzrost o 71%).

Więcej przestępstw z użyciem przemocy

Również liczba ciężkich przestępstw wzrosła do 2057, czyli o 5,9%. Mamy tu do czynienia z największą ilością tego typu wykroczeń od wprowadzenia statystyk w roku 2009. 

Liczba popełnionych zabójstw wzrosła zaś o 26,2%. Odnotowano 53 zabójstwa (+23,3%). Liczba usiłowań zabójstwa zwiększyła się o 17,4%, a poważnych obrażeń ciała o 15,5%.

Osób oskarżonych przybyło o 4,3%. Liczba przestępstw z użyciem przemocy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców pozostaje jednak na podobnym poziomie, co w poprzednich pięciu latach (5,4).

Prawie 44 tysiące przypadków przestępczości cyfrowej

Wzrost odnotowano także przy przestępstwach cyfrowych (+31,5%). W roku 2023 odnotowano 43 839 wykroczeń związanych z cyberprzemocą. Największy udział ma tu cyberprzestępczość gospodarcza – 40 496 czynów karalnych.

“Wzrost przestępstw to ogromne wyzwanie dla szwajcarskiej policji”

“Obok wszystkich policyjnych działań, jak na przykład interwencje służb porządkowych podczas demonstracji, które nie są ujęte w policyjnych statystykach, ten wzrost przestępczości stanowi poważne wyzwanie dla szwajcarskiej policji”, mówi Mark Burkhard, przewodniczący KKPKS (Konferenz der Kantonalen Polizeikommandantinnen und -kommandanten der Schweiz – Konferencji Komendantów Policji Kantonalnej Szwajcarii) w odpowiedzi na statystyki przestępczości.

Jak stwierdzono w komunikacie, rosnąca liczba przestępstw i wymogi formalne kodeksu karnego powodują, że policjanci są bardzo zajęci pracą papierkową. “W rezultacie prewencyjna obecność policji na drogach nadal maleje”.

Źródło: 20min

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 3 kwietnia, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.