Nowe zamiast używane – preferencje zakupowe Szwajcarów

second hand

Obywatele Szwajcarii uważają gospodarkę o obiegu zamkniętym za sensowną. Większość z nich jest zwolennikami środków zaradczych, jak na przykład wspieranie obowiązku naprawy przedmiotów przez handlowców. Jednak najnowsze dane pokazują, że gotowość do osobistego przyczynienia się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym okazuje się być nikła.

Analiza przeprowadzona przez politologów Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH Zürich) w współpracy z Ministerstwem Środowiska (Bafu) pokazuje, że mała ilość obywateli Szwajcarii jest gotowa, aby kupować używane rzeczy. Naukowcy w ramach badania zapytali reprezentatywną grupę 6.000 osób. „Istnieje wyraźna przepaść pomiędzy zasadniczym poparciem i praktycznym zachowaniem”, tłumaczył prowadzący badanie Prof. ETH Thomas Bernauer.

Dzięki sklepom z rzeczami używanymi i tzw. Brockenhäuser ubrania w skromnej ilości zostają kupowane z drugiej ręki, jednak znacznie rzadziej odkurzacze, smartfony i pralki. Także w innych kwestiach populacja Szwajcarii pokazuje słabo wykształcone zachowanie wspierające gospodarkę o obiegu zamkniętym. Przykładowo niechętnie dzieli się pewne dobra z innymi osobami, równie rzadko wynajmuje się je lub naprawia.

Konkurencyjna i niezależna dzięki recyklingowi

Ten fakt jest niezależny od ceny danego produktu. Wynajmowanie i dzielenie nawet w kwestii samochodów czy pralek odgrywa nikłą rolę. Ponieważ owe droższe produkty są częściej naprawiane i poddane recyklingowi, rozbieżność pomiędzy zasadniczemu poparciu i praktycznemu zastosowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym jest nieco mniejsza.

Pomimo tak małej gotowości do rzeczywistego działania badanie pokazuje, że znacząca większość ludności Szwajcarii uważa, że środki zaradcze gospodarki o zamkniętym obiegu pozytywnie wpłynęłyby na szwajcarską gospodarkę. Ankietowani uważają, że produkcja trwalszych produktów z materiałów uzyskanych dzięki recyklingowi, sprawiłyby, że Szwajcaria stanie się bardziej konkurencyjna i niezależna od importów energii i surowców, bez obciążenia rynku pracy.

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!