Jaka broń była najczęściej eksportowana?
Największymi odbiorcami szwajcarskich materiałów wojennych były Katar, Dania, Niemcy, Arabia Saudyjska, USA oraz inne kraje takie jak Botswana, Rumunia, Francja, Australia, Norwegia i 50 innych krajów. Do większych transakcji należał m.in. eksport systemów obrony powietrznej do Kataru za 194,3 mln franków, które zostały użyte do ochrony stadionów, gdzie odbywały się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Drugim potężnym eksportem były pojazdy opancerzone do Danii za 130,3 mln franków.
26,5% sprzedaży za granicę stanowiły głównie pojazdy opancerzone. Dodatkowo 24,8% to amunicja i komponenty amunicji, 24,8% broń dowolnego kalibru, 16,8% urządzenia do kierowania ogniem, a 5% stanowiło broń strzelecką i części składowe samolotów bojowych.
Szwajcaria stawia warunki
Pomimo rozpoczętej przez Rosję agresji na Ukrainę, Szwajcaria nadal nie zgodziła się na przekazywanie Ukrainie materiałów wojennych pochodzących z produkcji krajowej. Powodem jest konflikt międzynarodowy, w który uwikłana jest Ukraina. Szwajcaria, chcąc pozostać neutralną, nie zgadza się na dalsze przekazywanie broni do Ukrainy przez kraje, które nabyły szwajcarską broń.
Wbrew warunkom i kontrolom, jakie stawia Szwajcaria, w ubiegłym roku ze względów bezpieczeństwa odrzucono tylko 6 zapytań eksportowych z ponad 2500 wniosków. W tym roku kraj udziela więcej zezwoleń, dlatego też oczekuje się, że w bieżącym roku eksport broni osiągnie poziom zbliżony do poziomu z 2022 roku.
Źródło: srf