Wystawianie zwolnienia lekarskiego drogą elektroniczną staje się nowym standardem w Niemczech. Wskazują na to przesył danych między pracodawcami a kasami chorych, jak wyjaśnił Krajowy Związek Kas Ubezpieczeń Zdrowotnych (GKV). Od początku roku obowiązek skorzystania z tejże procedury mają także pracodawcy. Od tego czasu, według informacji podanych przez GKV, pobrali elektronicznie już 21,6 mln cyfrowych zwolnień lekarskich od swoich pracowników. Dla porównania – w całym ubiegłym roku, w ramach fazy pilotażowej, odnotowano 5,9 mln pobrań.
Według Krajowego Związku Kas Ubezpieczeń Zdrowotnych cyfrowe przekazywanie dokumentacji przez lekarzy do zakładów ubezpieczeń zdrowotnych pokazuje również, jak elektroniczne zwolnienia chorobowe działają w praktyce. Tylko w marcu 2023 r. wysłano tą drogą 12,9 mln zwolnień. Jest to o 13% więcej niż w lutym.
Od lipca 2022 r. praktyki lekarskie zostały zobowiązane do elektronicznego wystawiania zwolnień lekarskich. Przewodnicząca zarządu Krajowego Związku Kas Ubezpieczeń Zdrowotnych (GKV), Doris Pfeiffer, wyjaśniła, że cyfrowe zwolnienia chorobowe szybko stały się stałym elementem systemu opieki zdrowotnej. „To pokazuje, że sprawnie działające procedury elektroniczne są chętnie akceptowane przez pracodawców, praktyki lekarskie i osoby ubezpieczone”.
GKV zwrócił również uwagę na to, że elektroniczne zaświadczenie lekarskie pozwala na dokładniejsze przyjrzenie się zwolnieniom chorobowym. Do tej pory łączną liczbę zwolnień lekarskich można było jedynie w przybliżeniu oszacować. „Występowała spora liczba niezgłoszonych zwolnień, ponieważ niektórzy pracownicy, zwłaszcza w przypadku krótkich i nagłych zachorowań, nie przekazywali dowodu zwolnienia chorobowego swojej kasie chorych” – poinformowało Stowarzyszenie. „Tych zwolnień lekarskich brakowało w statystykach”.
Liczba zwolnień powyżej oczekiwań
Do tej pory szacowano, że ogólnie wystawiano około 70 do 80 milionów zwolnień rocznie. Przy około trzech milionach elektronicznych zwolnień lekarskich, które aktualnie każdego tygodnia trafiają z gabinetów lekarskich do kas chorych, wcześniej zakładana liczba wydaje się znacznie zaniżona. Kolejną zaletą wprowadzenia elektronicznej procedury jest zatem to, że w przyszłości zwolnienia chorobowe będą rejestrowane w pełniejszy sposób i stworzą bardziej realistyczny obraz chorobowy pracowników.
Od 1 stycznia osoby posiadające ustawowe ubezpieczenie zdrowotne, muszą, tak jak do tej pory, powiadomić swojego pracodawcę o swojej niezdolności do pracy i określić, jak długo najprawdopodobniej będą nieobecni. Praktyki lekarskie natomiast przesyłają elektroniczne zwolnienie lekarskie do właściwych kas chorych w Niemczech. Z kolei pracodawcy mogą aktywnie pobrać odpowiednie dane z kas chorych, w momencie, gdy pracownicy zgłosili chorobę.
Krajowy Związek Kas Ubezpieczeń Zdrowotnych zwraca uwagę, że oprócz zaświadczeń o niezdolności do pracy dla pracowników, które stanowią około 90 procent całości zgłoszeń, istnieją inne formy dokumentów, które są już zintegrowane z elektroniczną procedurą. Częścią tego procesu objęte zostały również pobyty w szpitalu oraz orzeczenia o niezdolności do pracy wystawione przez lekarzy orzeczników. Od 2025 roku kasy chorych w Niemczech mają udostępniać również cyfrowe zaświadczenia także dla turnusów rehabilitacyjnych.
Żródło: n-tv