Minister Susanne Raab i Przewodnicząca Rady Ekspertów, Katharina Pabel, oraz Dyrektor Generalny Statystyki Austrii, Tobias Thomas, przedstawili ostatni raport „Migracja i integracja 2023”. „Austria rozwija się tylko dzięki imigracji” – rozpoczął swoje oświadczenie Thomas.
Obecnie w Austrii mieszka ponad dziewięć milionów ludzi. XXI wieku. Ten wzrost liczby ludności wynika wyłącznie z imigracji. Zdaniem eksperta w nadchodzących latach liczba urodzeń będzie nadal spadać.
Oznacza to, że rośnie odsetek osób ze środowisk migracyjnych – w tym osób urodzonych w Austrii, których rodzice osiedlili się w kraju Mozarta. W ostatnich latach odsetek osób ze środowisk migracyjnych wzrósł z około 22% do 26%. Największą grupę migrantów stanowią w dalszym ciągu obywatele Niemiec, liczący około 225.000 osób. Na drugim miejscu są obywatele Rumuni z około 127.000 mieszkańców. Następnie najwięcej jest społeczności serbskich i tureckich.
Zdecydowana większość uważa, że należy do Austrii
Thomas wyjaśnił, że większość osób ze środowisk migracyjnych czuje się przynależna do Austrii. Zdecydowana większość, bo ponad 74% ankietowanych, twierdzi, że identyfikuje się z Austrią. Austriacki urząd statystyczny zbadał również, jak dobrze funkcjonuje współistnienie osób ze środowisk migracyjnych i osób, które takiego pochodzenia nie mają. Około 28% osób urodzonych w Austrii twierdzi, że wspólne mieszkanie sprawdza się dobrze lub bardzo dobrze – kontrastuje to z około 34%, które oceniają wspólne życie jako złe lub raczej złe.
Wśród osób ze środowisk migracyjnych znacznie wyższy odsetek – ponad 60% – osób ocenia wspólne mieszkanie jako dobre lub raczej dobre – wyjaśnił Thomas.
Pabel wyjaśniła natomiast, jak ważna jest możliwość edukacji dla osób ze środowisk migracyjnych, ze szczególnym naciskiem na młode kobiety i dziewczęta. Szczególną uwagę należy zwrócić także na młodzież, której życiorysy edukacyjne przerwała ucieczka. Należy im dać możliwość ukończenia szkoły. Ma to również znaczenie dla integracji na rynku pracy.
Źródło: heute