Ponieważ reforma AHV (Dobrowolne ubezpieczenie emerytalne), która została zatwierdzona podczas referendum we wrześniu 2022 roku, będzie wdrażana od 2024 roku. Kobiety urodzone w latach 1961–1969 należą do roczników przejściowych. Jeśli nie przejdą na wcześniejszą emeryturę, otrzymają dodatek do emerytury AHV. Jeżeli przejdą na wcześniejszą emeryturę, ich emerytura zostanie obniżona, jednak w mniejszym stopniu niż zwykle w takim wypadku.
Na środowym posiedzeniu Rada Federalna zapoznała się z wynikami konsultacji i zatwierdziła nowelizację rozporządzenia w sprawie ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Zacznie ona obowiązywać wraz z reformą 1 stycznia 2024 roku.
Pierwsza podwyżka od 2025 roku
W 2025 roku wiek referencyjny emerytury dla kobiet zostanie po raz pierwszy podniesiony o trzy miesiące. Kobiety urodzone w 1962 roku muszą pracować sześć miesięcy dłużej, zanim osiągną wiek emerytalny, kobiety urodzone w 1963 r. dziewięć miesięcy, a kobiety urodzone w 1964 r. do osiągnięcia wieku 65 lat.
Dodatek do emerytury będzie ustalany po osiągnięciu wieku referencyjnego na podstawie osiąganego do tego momentu średniego rocznego dochodu. Dodatek do emerytury to stała kwota i będzie wypłacana w niezmienionej formie przez całe życie.
Dzięki reformie AHV 21 sytuacja finansowa AHV zostanie ustabilizowana, a poziom emerytur pozostanie taki sam. Wiek emerytalny, który w przyszłości będzie nazywany „wiekiem referencyjnym”, wyniesie 65 lat zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Wiek referencyjny dla kobiet jest zatem stopniowo podnoszony z 64 do 65 lat.
Środki kompensacyjne
Podwyżce towarzyszą środki wyrównawcze: kobiety z pokolenia przejściowego (urodzone w latach 1961–1969) mogą wcześniej pobierać emeryturę na lepszych warunkach lub otrzymają dodatek do emerytury, jeśli będą pracowały do 65. roku życia.
Reforma zapewni także większą elastyczność: ubezpieczeni będą mogli swobodnie wybierać, kiedy przejdą na emeryturę w wieku od 63 do 70 lat. Dzięki możliwości otrzymania częściowej emerytury mogą stopniowo ograniczać swoje zatrudnienie zarobkowe. Pod pewnymi warunkami osoby, które kontynuują pracę po ukończeniu 65 roku życia, będą mogły wypełnić luki w składkach i ubezpieczeniach, a tym samym poprawić swoją emeryturę. Możliwość ta ma być zachętą do dłuższej pracy.
Źródło: 20min